15 Temmuz darbe girişimi

Darbeci komutandan "Genelkurmay'ın kapısını kırın" emri

İddianamede, 15 Temmuz darbe girişiminde Mamak 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'na bağlı Tank Taburu'nun komutanı Büyükyazıcı'nın Genelkurmay'ın bahçesine girmek için kapıların kırılması emrini verdiği belirtildi.

[Fotoğraf: AA]

15 temmuz darbe girişimi sırasında mamak 28. mekanize piyade tugay komutanlığı'na bağlı tank taburu personelinin katıldığı eylemlere ilişkin iddianamede, eski tabur komutanı yarbay nuri büyükyazıcı'nın genelkurmay başkanlığı bahçesine girmek için kapıların kırılması emrini verdiği belirtildi.

ankara cumhuriyet savcısı serdar coşkun tarafından hazırlanan ve ankara 18. ağır ceza mahkemesi'ne gönderilen iddianamede yer verilen şüpheli ve tanık ifadeleri, büyükyazıcı'nın darbe girişimindeki dâhlini ortaya koydu.

buna göre şüpheli selim gedikli verdiği ifadede, büyükyazıcı'ya telsizden tanklarla genelkurmay başkanlığı'nın bahçesine girmeyi teklif ettiğini, büyükyazıcı'nın da bunu onayladığını söyledi.

ardından telsizden tüm tanklara en arkadan başlamak suretiyle genelkurmay'ın arka bahçesine girme emri verildiğini anlatan gedikli, kapının kapalı olduğunun bildirilmesi üzerine büyükyazıcı'nın, "gerekirse kapıyı kırın ve içeriye girin" şeklinde talimat verdiğini aktardı.

tankların bahçeye girmesi sonrasında büyükyazıcı'nın hava kuvvetleri komutanlığı kolonlarının olduğu yerde bulunan grubun üzerine ateş edilmesi teklifini de onayladığını dile getiren gedikli, onayla birlikte gruba doğru ateş edildiğini kaydetti.

"korkmayın, doğru yerdeyiz"

büyükyazıcı'nın omzuna tüfek alarak tanktan indiğini ve bir süre dışarıda kaldığını belirten gedikli, havanın aydınlanmasının ardından büyükyazıcı'nın, "internette çıkan haberlere itibar etmeyin, korkmayın, biz doğru yerdeyiz, komutanımız birazdan gelerek burada basın açıklaması yapacak, onu bekliyoruz" dediğini söyledi.

tanık olarak ifade veren özden demir de daha önceden ihtiyaç olmasına rağmen kışlaya gelmeyen askeri malzeme ve kripto cihazların haziran ayında geldiğini, nuri büyükyazıcı'nın tanklara kriptolu iletişim sağlayan koordinat belirleme, kriptolu iletişim kurma, frekans atlatmalı çağrı sistemleri ile irtibat kuran telsizler taktırdığını bildirdi. demir, bu telsizlerin kriptolu görüşme sağladığını ve bunların bölük komutanına tahsisli çift antenli tanklara takıldığını belirtti.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;