Bilim-Teknoloji

67P kuyruklıyıldızının sesi kaydedildi

Rosetta uzay aracı bilim adamlarının beklemediği bir bulguya ulaştı; yörüngesinde hareket ettiği 67P kuyrukluyıldızının sesini kaydetti.

Konular: Bilim-Teknoloji

avrupa uzay ajansı (esa), keşif aracı philae'nin yüzeyine indiği 67p / churyumov-gerasimenko kuyrukluyıldızına ait beklenmedik bir veri elde etti. rosetta, insan kulağının duyabileceği frekansın çok altında olan ses dalgalarını kaydetti. ortaya çıkan sesler, saatte 55 bin kilometre hızla ilerleyen kuyrukluyıldızdan yayılan elektrik yüklü parçacıklardan kaynaklanıyor.

rosetta görevinde yer alan karl-heinz glassmeier, "bu veri heyecan verici çünkü bizim için çok yeni bir bilgiyi temsil ediyor... böyle bir bulgu elde etmeyi beklemiyorduk ve halen arkasındaki fiziği anlamaya çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

glassmeier ve meslektaşları, uzayda 40-50 milihertz aralığında dolaşan sesi insan kulağının duyabileceği 20 hz seviyesinin üzerine çekerek soundcloud'a yükledi. 67p'nin sesi, rosetta'nın manyetik alanların kuvvetini ölçmek için kullandığı mıknatıs ölçer donanımıyla elde edildi.

tüm kuyrukluyıldızlar gibi manyetik alanı bulunan 67p, güneş'e yaklaştıkça kozmik fırtınaların etkisine daha fazla maruz kalıyor ve elektrik yüklü parçacıkları hareketleniyor. esa, philae'nin yapacağı analizlerle oluşumu tam olarak bilinmeyen bu olayın sırrını çözmeyi umuyor.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;