ABD

ABD savunma bütçesinde 54 milyar dolar artış

ABD Başkanı Trump'ın ilk bütçe teklifinde savunma harcamalarına 54 milyar dolarlık artış görülüyor. Bütçe dengesi, dış yardımlardan ve diğer kurumlardan kısılarak sağlanacak.

Konular: ABD

abd başkanı donald trump'ın ilk bütçe teklifi, savunma harcamalarında 54 milyar dolarlık artış öngörüyor. askeri harcamalardaki artışın, diğer federal kurumların bütçelerinde yapılacak kesintilerle dengelenmesi hedefleniyor.

trump yönetiminin, 2018 mali yılına yönelik bütçe planına dair ilk detaylar, beyaz saray bütçe ve yönetim ofisi (omb) yetkililerinin yaptığı telekonferansta açıklandı. yetkililerin isimlerinin verilmemesi şartıyla yapılan telekonferansta, bütçe planında savunma harcamalarının 54 milyar dolar (yüzde 9,2) artırılması öngörülüyor.

bütçe planı, seçim kampanyası boyunca "tükenmiş hâlde" olduğunu savunduğu abd ordusunu yeniden inşa etmeyi vaadeden trump'ın sözünü tuttuğunu gösteriyor.

abd'nin eski başkanı barack obama, 4 trilyon dolarlık 2017 federal bütçesinde, abd savunma bakanlığı'na yaklaşık 583 milyar dolar ayırmıştı.

"diğer kurumların bütçeleri küçülecek, dış yardımlar azalacak"

omb yetkilileri, telekonferansta, ayrıca bütçe planında savunma harcamalarında öngörülen artışı, diğer federal kurumların giderlerinde yapılacak kesintilerle dengeleneceğini ifade etti.

hangi kurumların bütçelerinde kesintiye gidileceği konusunda detaya girmeyen yetkililer, buna karşın, "yabancı ülkelere yönelik yardımlarda büyük azalma olacağını" bildirdi. trump'ın daha önceki açıklamaları ise kaynakları azaltılacak federal kurumların başında çevre koruma ajansı (epa) gibi regülasyon odaklı kuruluşların geleceğine işaret etmişti.

yeni yönetimin vaatleri arasında bulunan vergi ve sağlık reformunun bütçeye nasıl yansıyacağına ilişkin bilgi verilmeyen telekonferansta, bütçe teklifinin abd kongresi'ne gelecek haftalarda sunulacağı belirtildi. 

trump: "bütçem, savunma harcamalarında tarihi artış içeriyor"

abd başkanı donald trump, sabah saatlerinde ulusal valiler birliği üyeleriyle bir araya geldiği toplantıda, bütçe teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu. federal hükümetin en önemli sorumluluklarından birinin bütçenin kontrol edilmesi olduğunu vurgulayan trump, şunları kaydetti:

"benim ilk bütçem gelecek ay kongre'ye sunulacak. bu bütçe, birçok farklı şeyin yanında halkın ve ulusun güvenliğine dayanacak ve güçlü olacak. abd'nin en çok ihtiyaç duyduğu anda tükenen ordusunun yeniden inşa edilmesi için savunma harcamalarında tarihi artış içerecek."

öte yandan, abd'nin son 17 yılda orta doğu'da 6 trilyon dolar harcamasının kabul edilemez olduğunu söyleyen trump, bütçe planına ilişkin daha fazla detaya, salı günü kongre'de yapacağı konuşmada yer vereceğini bildirdi.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;