ABD

ABD'de gözaltında ölüm

Baltimore'da 25 yaşındaki Freddie Gray, gözaltına alındıktan bir hafta sonra boynu kırılmış şekilde hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı.

Konular: ABD

abd'nin baltimore şehrinde siyah bir genç gözaltına alındıktan bir hafta sonra hayatını kaybetti. 25 yaşında freddie gray, gözaltı süresi devam ederken boynu kırıldığı için hastaneye kaldırıldı ancak kurtarılamadı.

gray'in boynunun nasıl kırıldığı belirsizliğini koruyor. 12 nisan pazar günü gray'in dört polis tarafından zorla polis aracına bindirildiği görüntüler ortaya çıkmıştı.

polis, gray'in polisi fark eder fark etmez kaçma girişiminde bulunduğunu açıklamıştı.

polis yetkilileri, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ve soruşturmayı 1 mayıs'a kadar neticelendirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

son olarak, güney carolina'nın north charleston kentinde yaşanan olayda, polis memuru michael t. slager'ın, kendisinden kaçmaya çalışan walter l. scott'a arkasından tam sekiz el ateş ederek öldürdüğü görüntüler ortaya çıkmıştı. 

üç ayda 292 ölüm

siyah amerikalı michael brown'un beyaz bir polis tarafından öldürülmesi ve polis hakkında takipsizlik kararı verilmesinden sonra ülke genelinde protesto gösterileri yapılmış, abd adalet bakanlığı'nın geçen ay yayınladığının olaylarla ilgili raporunda ferguson polisinde "ırkçı ön yargı" taşıdığı dile getirilmişti.

abd'de sadece 2015'in ilk üç ayında polis şiddetiyle ölenlerin sayısı 292. bu rakam, ingiltere'de son 115 yılda, polis şiddeti sonucu yaşanan ölümlerden daha fazla. 

kaynak: reuters, aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;