ABD

ABD'de kiliseye saldırı: 9 ölü

ABD'nin Charleston kentinde siyahların gittiği bir kiliseye düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti. Polis saldırıyı "nefret suçu" olarak tanımlarken, belediye başkanı saldırganın yakalandığını açıkladı.

Konular: ABD
Saldırının gerçekleştiği ve 9 kişinin öldüğü tarihi kiliseye genellikle siyahlar gidiyordu. [Fotoğraf: Reuters]

abd'nin charleston kentinde bulunan ve siyahların gittiği tarihi bir kiliseye silahlı saldırı düzenlendi. kiliseye giren bir kişi içeride bulunanlara silahla ateş açtı; 9 kişi hayatını kaybetti, bir kişi yaralandı. ölenler arasında kilisenin rahibi de var. 

polis olayın ardından kaçan saldırganın "20'li yaşlarında, beyaz, erkek"olduğunu belirtip ismini de dylan roof olarak açıkladı. afp'nin yerel medyaya dayandırdığı habere göre saldırgan yakalandı. 

saldırganın facebook profilinde ise ırkçı logoların bulunduğu bir fotoğraf ortaya çıktı. saldırganın giydiği ceketin üzerinde güney afrika'daki ırkçı aparteid rejimin bayrağının bulunduğu armalar yer alıyor. 

saldırı yerel saatle akşam 21:00 civarında gerçekleşti. charleston belediye başkanı joe riley, tarihi kilisede yaşanan olayı "tarifsiz ve acı veren bir saldırı" olarak nitelendirdi, "şeytani ve nefret dolu bir kişi, buraya dua etmek için gelen yurttaşların canını aldı" açıklamasında bulundu. 

Saldırının ardından kilise önünde toplanan bir grup ölenler için dua etti.
[[Fotoğraf: Reuters]]

charleston polis departmanı sözcüsü, saldırıyı "nefret suçu" olarak tanımladı, kurbanlarla ilgili olarak ayrıntılı bilgi vermedi. 

 

saldırının gerçekleştiği emanuel ame kilisesi, abd'nin en eski kiliselerinden. yapılış tarihi 1816 yılına kadar uzanan kilisenin kurucularından biri 1822 yılında köle isyanını organize eden denmark vesey. vesey daha sonra beyaz toprak sahipleri tarafından yakalanırken, kilisesi de yakılmıştı.

kaynak: reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;