AKP

AK Parti'de olağanüstü kongre 21 Mayıs'ta

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu, olağanüstü kongre tarihini 21 Mayıs olarak onayladı. MKYK, oy birliğiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da partiye davet etti.

Konular: Türkiye, AKP
Prof. Ahmet Çiğdem'e göre, AKP kurulduğunda baskın olan esas öge, kendi sağıyla arasına koymaya çalıştığı mesafeydi.
[Fotoğraf: AA / Arşiv]

ak parti merkez karar ve yönetim kurulu (mkyk) toplantısı sona erdi. genel başkan ve başbakan binali yıldırım başkanlığında parti genel merkezinde gerçekleştirilen toplantı, 1,5 saat sürdü. toplantıda, üçüncü olağanüstü kongre tarihi 21 mayıs olarak onaylandı. mkyk, oy birliğiyle cumhurbaşkanı erdoğan'ı da partiye davet etti.

21 mayıs'ta yapılacak ak parti olağanüstü kongresi'nde hem genel başkan hem merkez karar yönetim kurulu hem de partinin bütün yönetim kademesinin seçimi olacak.

mkyk sonrası açıklama yapan ak parti sözcüsü yasin aktay, kongrenin hem kararının alındığını hem de gerekli hazırlıklar için düğmeye basıldığını söyledi. ak parti sözcüsü aktay, "sayın cumhurbaşkanımızın yarın (salı) partimizle ilişkisinin, üyeliğinin ihyâ edilmesine dâir, merkez karar yönetim kurulu'nda yapılan görüşme neticesinde, kurulun bütün üyeleri bu kararı oy birliğiyle onaylamış oldular. yarın (salı) sayın cumhurbaşkanımızın partimizin genel merkezinde düzenlenecek olan toplantı ile üyeliğinin ihyâ edileceğini söyleyebiliriz" dedi.

cumhurbaşkanı tayyip erdoğan, 2 mayıs'ta ak parti'ye üye olacak. başbakan binali yıldırım, "salı günü grup toplantımızı parti genel merkezinde yapacağız ve bu toplantıda da sayın cumhurbaşkanımızın partiye üyeliğini tekrar başlatmış olacağız" demişti. yıldırım, 21 mayıs'ta da ak parti kongresini toplayacaklarını belirtmişti.

cumhurbaşkanı'nın 21 mayıs'ta düzenlenecek ak parti olağanüstü kongresi'nde de genel başkan olması bekleniyor. 

16 nisan'da yapılan anayasa değişikliği referandumun kabul edilmesiyle, erdoğan'ın kurucusu olduğu ak parti'ye yeniden üye olmasının önü açılmıştı.

kaynak: aa, al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;