15 Temmuz darbe girişimi

Almanya'ya 262 sığınma talebi

Alman İçişleri Bakanlığı, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana 262 diplomat ve askerin kendilerine sığınma talebinde bulunduğunu açıkladı.

alman içişleri bakanlığı sözcüsü annegret korff, 15 temmuz darbe girişiminden bu yana 262 diplomat ve askerin kendilerine sığınma talebinde bulunduğunu açıkladı.

korff, başvuranlardan 111'inin diplomatik pasaport, 151'inde ise türkiye'nin yurt dışında görevli asker ve memurlara verdiği pasaporttan bulunduğunu belirtti.

sözcü, bu sayının içinde, kendileri de diplomatik statüde olan diplomat ve asker ailelerinin de olup olmadığını belirtmedi. korff, ayrıca bu sayıların istatistiksel olarak sağlıklı olmadığını çünkü başvuru yapanların beyanına dayandığını da belirrti. yani bu statüde başvuru yapmayan başka kişilerin de olabileceğini ima etti.

alman hükümeti 2016'nın ilk 11 ayında türkiye'den 5 bin 166 türkiye vatandaşının sığınma talebinde bulunduğunu, bu sayının 2015 yılının tamamında yapılan 1767 sayısından bile çok fazla olduğunu açıkladı. başvuruların yüzde 80'ini kürtlerin oluşturduğunu da belirtti. 

milli savunma bakanı fikri işık daha önce, almanya'ya sığınma talebinde bulunan 40 subayın başvurusunun reddedilmesini istemişti.

kaynak: reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;