15 Temmuz darbe girişimi

'Amcalar ABD ile anlaşmış müdahale olacak'

15 Temmuz darbe teşebbüsü sırasında, TÜRKSAT'a girmeye çalışırken yakalanan 4 mühendisin bulunduğu aracın sahibi Uğur Özüdoğru, o gün saat 20.00 sıralarında darbe girişiminden haberi olduğunu, iş görüşmesi için gittiği evde bulunan Razaman Genç'in, kendisine askeri rütbe iması yaparak omzunu işaret edip "Amcalar ABD ile anlaşmış müdahale olacak. Bütün komuta kademesi anlaştı. ABD ve NATO'dan izin var" dediğini ifade etti.

15 temmuz darbe teşebbüsü sırasında, ankara gölbaşı'ndaki türksat'ın bombalanmasına yönelik açılan davada yargılanan sanıkların savunmaları tamamlandı. türksat'a girmeye çalışırken yakalanan 4 mühendisin bulunduğu aracın sahibi uğur özüdoğru, 15 temmuz günü saat 20.00 sıralarında darbe girişiminden haberi olduğunu söyledi. özüdoğru, iş görüşmesi için gittiği evde bulunan razaman genç'in, eliyle omzunu işaret ederek "amcalar abd ile anlaşmış müdahale olacak. bütün komuta kademesi anlaştı. abd ve nato'dan izin var" dediğini ifade etti. 

ankara 14. ağır ceza mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar, müşteki ve taraf avukatları katıldı. 16 sanıktan 4'ünün firari olduğu davanın ilk duruşmasında 12 sanığın savunması tamamlandı. baskın sırasında askerlerin yayını kesememesi üzerine türksat'ta gönderildikleri iddia edilen, binaya girmeye çalışırken polis tarafından gözaltına alınan mühendisler salih mehmet dağköy, burhan güneş, aydın yavuz ve birol baki'nin ardından, bu kişilerin kullandığı aracın sahibi elektronik mühendisi sanık uğur özüdoğru savunmasını yaptı.

"bu dakikadan sonra gerçekleri saklamanın anlamı yok"

savunmasına, "benim bu davaya dahil edilmem, aracımı verdiğim kişinin, aracı bu kişilere vermesinden kaynaklanıyor" diye başlayan uğur özüdoğru, "burada yargılanan sanıkların hiçbirini tanımam. bu dakikadan sonra bazı gerçekleri saklamanın anlamı yok. tabi benim anlatacaklarım buradakilerle ilgisi yok" diyerek olayın içerisine nasıl dahil edildiğine dair iddiasını anlattı. özüdoğru, bilgisayar mühendisi olduğunu, 2008'den 2014 yılına kadar bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu (btk)'da çalıştığını, 2014 yılında abd'ye giderek yüksek lisans yaptığını ve dönüşte 8 ay kadar daha btk'da çalıştığını anlattı. daha sonra başbakanlık iletişim merkezi'ne (bimer) atamasının yapıldığını belirten özüdoğru, şunları söyledi:

"bu istediğim bir atama değildi. maddi kayıp yaşadım. bunun için etrafımdaki arkadaşlara haber salarak iş arayışına girdim. bunun üzerine daha önceden tanıdığım, ailecek görüştüğümüz murat yıldız, eşimin telefonu aracılığıyla bana güzel bir iş fırsatı olduğu yönünde mesaj attı. ben de iş arayışında olduğum için bu duruma ilgi gösterdim ve mesajla, '14 temmuz akşamı evde olacağımı ve isterlerse görüşebileceğimi' söyledim. murat yıldız yanında daha önceden tanıdığım serdar kaya ile eve geldi. beni ingiltere'de firması olduğunu söyledikleri ramazan genç ile de tanıştırdılar.ramazan genç'in 'yazılım konusunda söz sahibi ve çevresi olan biri' olduğunu söylediler"

"15 temmuz'da mesaj aldı"

15 temmuz günü evde otururken murat yıldız'dan bir mesaj daha aldığını ve bunun üzerine yıldız ve ramazan genç ile balgat'ta bir pastanede buluştuklarını anlatan özüdoğru, "bana bir iş aldıklarını, bir devlet kurumuna iş yapacaklarını ve benim danışman olacağımı söylediler. ama kurumun hangisi olduğunu söylemediler. ben de kariyerim için iyi bir fırsat yakaladığımı düşündüm. saat 20.00'de serdar kaya'nın evine gelmemi söylediler. eve gittiğimde ramazan genç, murat yıldız, sonradan tanıdığım onur demircan ve tanımağım bir kişi ve ev sahibi serdar kaya vardı" dedi.

"amcalar abd ile anlaştı müdahale olacak"

eve girdikten kısa bir süre sonra saat 20.00 sıralarında ramazan genç'in konuşmaya başladığını belirten özüdoğru, "eliyle omzunu işaret ederek, 'amcalar abd ile anlaşmış müdahale olacak' dedi. ben eliyle omzunu göstermesinden işin içinde askerlerin olduğunu anladım. danışmanlık dediği iş o. 'askerler sizi götürecek bilgisayarla ilgili bir şey olursa size soracaklar, sormazlarsa karışmayın' dedi. sözlerine, 'bütün komuta kademesi anlaştı. abd ve nato'dan izin var' diye devam etti. ben o an şoktaydım. her şeyin ayarlandığını sokağa çıkma yasağı ilan edileceğini ve saat 03.00'da darbe olacağın söyledi. ben bunun üzerine terasa çıkıp sigara içtim. içeri tekrar girdiğimde böyle bir şeyi istemediğimi ve onay vermediğimi söyledim. benim durumdan rahatsız olduğumu anlayınca ramazan genç, 'sen mecbur değilsin' diye teskin etti. sonra benden aracımı isteyerek ofise gidip geleceğini söyledi. keşke vermeseydim. o an bunları düşünmedim ve aracımı verdim" diye konuştu.

"saat 20:45'te ifşa olduklarını öğrendiler"

ramazan genç gittikten sonra, saat 20:45 sıralarından kapını çaldığını ve gelen şahsın telaşlı bir şekilde, "ifşa olduk, hemen çıkmamız lazım" dediğini belirten özüdoğru, savunmasına şöyle devam etti:

"yani darbe girişiminin ifşa olduğunu anladık. onlar apar topar hazırlanıp hemen çıktılar. bana 'sen de geliyor musun' diye sordular. ben, 'aracım gelsin evime gideceğim' diyerek evde beklemeye başladım. bu sırada televizyondan olup bitenleri izledim ve telefonumla durumu aileme bildirdim. beklerken uyumuşum. sabah saat 06.00 sıralarında onur demircan, murat yıldız ve serdar kaya eve geldi. 25-30 askerle birlikte trt'ye gitmişler. daha sonra halk gelince, darbe girişimi başarısız olunca, askerler bunlara 'halkın arasına karışın kaçın' demiş. ben de aracımdan umudu kesince serdar kaya'dan beni evime bırakmasını istedim."

"aracımın türksat'ta olduğunu murat yıldız'dan öğrendim"

eve gittikten sonra aracı konusunda kaygılandığını ve yaptığı baskılar sonucu murat yıldız'dan aracın türksat'ta olduğunu öğrendiğini anlatan özüdoğru, türksat'ın bahçesinde terk edilmiş halde bulduğu aracını alarak evine gittiğini söyledi. aracın ne amaçla oraya gittiğini, içerisinde kimlerin olduğunu bilmediği için polise sormadan aldığını anlatan özüdoğru, daha sonra gerçekleri öğrenince teslim olduğunu belirtti.

telefonunda bylock tespit edildi

daha önce örgütün sohbet toplantılarına murat yıldız'la birlikte katıldığını itiraf eden özüdoğru, "bu nedenle yıldız'ın beni seçtiğini düşünüyorum. ancak ben bu cemaatle ilişkilerimi kesmiştim. onlardan uzak durmaya çalışıyordum. bu işlerin içinde yer almadım" dedi. mahkeme başkanın, telefonuna 3 ocak 2015 tarihinde bylock yüklendiğinin tespit edildiğini söylemesi üzerine özüdoğru, "hayır kesinlikle kullanmadım. nasıl yüklendiği konusunda bilgim yok" dedi.

"bugüne kadar hiçbir fetö'cünün 'ben fetö'cüyüm' dediğini duymadım"

türksat'ta girmek isterken yakalanan davanın tutuklu sanıkları olan 4 kişi ise aracı 100 tl karşılığında bindikleri taksinin şoförü aracılığıyla kiraladıklarını ve aracın sahibi uğur özüdoğru'yu tanımadıklarını söylediler. özüdoğru ise, ifadesinde geçen onur demircan, murat yıldız, serdar kaya ve ramazan genç'in firari olduğunu belirterek, "bugüne kadar hiçbir fetö üyesinin 'ben fetö'cüyüm dediğini duymadım. fetö'cüyüm desem yalan olur, değilim desem çok sıradan olur. olmadığımı ancak firari olan bu kişilerin ifadeleriyle ispatlayabilirim. ayrıca ramazan genç'in aracımı bu şahıslara vermek için aldığını düşünüyorum. bu nedenle kendisinden şikayetçi oldum. şikayet dilekçemi mahkemeye sundum" diyerek savunmasını tamamladı. duruşma çarşamba saat 09.30'a ertelendi.

kaynak: dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;