15 Temmuz darbe girişimi

'Analizi Harbiyeli' için 5 kez müebbet istemi

Darbe girişimi sürerken attığı tweetlerle dikkat çeken "Analizi Harbiyeli" hesabının sahibi olduğu tespit edilen eski Jandarma Kurmay Albay Ömer Kulaç hakkında 5 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianame kabul edildi.

gülen örgütüne yönelik soruşturma kapsamında meslekten ihraç edilen ve tutuklanan istanbul harp akademileri komutanlığında görevli eski jandarma kurmay albay ömer kulaç hakkında, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, cumhurbaşkanına suikast, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, silahlı terör örgütüne üye olma, tbmm ve türkiye cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini engellemeye teşebbüs etme" suçlarından iddianame hazırlandı.

cumhuriyet savcısı gökhan tekin'in hazırladığı iddianamede, 15 temmuz'daki darbe girişiminde gülen örgütünün "kırşehir sıkıyönetim komutanı" olarak görevlendirildiği ve "analizi harbiyeli" adlı twitter hesabını kullandığı ifade edilen eski jandarma kurmay albay ömer kulaç hakkında 5 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. kırşehir ağır ceza mahkemesi, iddianameyi kabul etti.

“istanbul’dan kırşehir’e doğru yola çıktı”

iddianamede, ömer kulaç'ın sözde ‘yurtta sulh konseyi’ tarafından kendisine verilen "kırşehir sıkıyönetim komutanı" görevini icra etmek için darbe girişimi akşamında kırşehir'e gitmek üzere istanbul'dan yola çıktığı, geceyi ankara'da geçirdikten sonra sabah saatlerinde kırşehir'e gittiği bilgisine yer verildi. konsey tarafından kırşehir jandarma komutanlığına gönderilen ömer kulaç hakkındaki görevlendirme direktifinin ulaşmasının ardından, kırşehir cumhuriyet başsavcılığı’nın şüpheli hakkında soruşturma başlattığı belirtildi. kent girişinde kolluk kuvvetlerinin "dur" ihtarına uymayarak aracıyla kaçan kulaç'ın hacıbektaş ilçesinde yakalandığı, 17 temmuz 2016'da kırşehir sulh ceza hâkimliğince tutuklandığı ifade edildi.

‘analizi harbiyeli adresi benim’ şeklinde sms mesajı

iddianamede, şüphelinin kimliği dışındaki hiçbir soruya cevap vermediği belirtilerek şunlar aktarıldı:

"şüphelinin aracında, istanbul'daki ikametinde ve çalışma odasında arama yapıldığı, elde edilen dijital materyallerin incelenmesi için kayseri emniyet müdürlüğü siber suçlarla mücadele şube müdürlüğüne gönderildiği, burada düzenlenen raporda, 'analizi harbiyeli' isimli twitter hesabı hakkında içeriklerin bulunduğu, ayrıca şüphelinin 3 mayıs 2017'de twitter'daki 'analizi harbiyeli adresi benim' şeklinde sms mesajının bulunduğunun tespit edildiği, ayrıca darbe girişiminin yaşandığı vakitlerde darbe ile ilgili olduğu anlaşılan sms mesajlarının olduğu tespit edildi."

"yavrum beni sıkıyönetim komutanı yapmışlar"

sanık kulaç'ın 6-16 temmuz 2016'da gülen örgütüyle iltisaklı olduğu gerekçesiyle ihraç listesinde bulunan birçok şüpheli isimle görüşmesinin tespit edildiğine işaret edildi. "kırşehir sulh ceza hâkimliğince yapılan sorgusunda kendisine ait olduğunu kabul ettiği 'analizi harbiyeli' adlı twitter hesabında darbe girişimi günü ve önceki saatlerde bu faaliyetlerden haberdar olduğunu ortaya koyan iletiler tespit edilmiştir. ayrıca, bu hesaptan yaptığı bir paylaşımda 'yavrum beni sıkıyönetim komutanı yapmışlar, sıkıyorsa bölgeme yanaş' şeklinde bir iletinin bulunduğu belirlenmiştir" bilgileri yer aldı.

elde edilen deliller ışığında şüphelinin gülen örgütünce "kırşehir sıkıyönetim komutanı" olarak görevlendirildiğinin anlaşıldığına vurgu yapılan iddianamede, "şüphelinin görevini ifa etmek üzere kırşehir'e gelmesi, kollukça yapılan 'teslim ol' uyarısına uymayarak kaçması ve diğer delillerden anlaşılacağı üzere fetö tarafından düzenlenen darbe ve işgal girişimine katılarak örgüt hiyerarşisi içerisinde bulunduğu, örgütün emir ve talimatlarını yerine getirmek suretiyle terör örgütünün 15 temmuz tarihinde meydana getirdiği darbe girişimi suçuna müşterek fail sıfatı ile katıldığı tüm soruşturma dosyası kapsamında anlaşılmaktadır" değerlendirmesinde bulunuldu.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;