ABD

Arizona'da Clinton ve Trump

Kasım'daki ABD Başkanlık Seçimleri öncesi Cuhmuriyetçi ve Demokrat Parti'de ön seçim maratonu sürüyor. İki eyalette gerçekleştirilen ön seçimlerde Cumhuriyetçilerden Donald Trump ve Ted Cruz, Demokratlardan ise Hillary Clinton ile Bernie Sanders birer eyalette kazandı.

Konular: ABD

abd’de başkan barack obama’nın koltuğunu devralacak ismi belirleyecek seçimler için demokratlar ve cumhuriyetçilerin ön seçim sürecinde üç eyalette yapılan ön seçimlerle devam edildi. arizona ve utah eyaletlerinde hem demokrat parti hem cumhuriyetçi parti ön seçimleri gerçekleştirildi. demokratlar ayrıca idaho eyaletinde sandığa gitti.

arizona'da trump utah'ta cruz

cumhuriyetçi parti cephesinde arizona eyaletindeki ön seçimi iş adamı doald trump önde tamamladı. eyaletteki kamuoyu yoklamalarında önde görülen trump oyların yüzde 47’sini aldı. trump bu sonuçla eyaletteki 58 delegenin tümünü hanesine yazdırmayı başardı. arizona’da teksas senatörü cruz ikinci gelirken, ohio valisi john kasich ise son sırada yarışı tamamladı.

utah’ta yapılan ön seçimde ise kazanan cruz oldu. oyların yarısından fazlasını alan cruz, eyaletteki 40 delegeyi de kazanmış oldu. kasich’in ikinci olduğu eyalette trump yarışı en arkada tamamladı.

trump yine müslümanları hedef aldı

trump, arizona'da seçimi kazanmasının ardından yinr müslümanları hedef aldı.

ingiliz itv'ye konuşan cumhuriyetçi aday, avrupa'da yaşayan müslümanların 'saldırıları önleyemediğini' savunurken, "bir sorun gördüklerinde haber vermeleri gerekiyor. haber vermiyorlar, kesinlikle haber vermiyorlar ve bu bir problem" diye konuştu. 

demokratlarda da eyaletler bölüşüldü

demokrat parti cephesinde eski dışişleri bakanı hillary clinton, rakibi vermont senatörü bernie sanders’ı arizona’da oyların yüzde 60’ını alarak geride bıraktı. clinton bu eyalette 40, sanders ise 16 delege kazandı.

utah’ta ise sanders oyların yarasından fazlasını elde ederek 18 delegeyi hanesine ekledi.

demokratların idaho’daki ön seçimlerin sonuçları ise ilerleyen saatlerde belli olacak.

demokratlarda clinton, süper delegelerle birlikte toplamda 1675 delegeye ulaşırken, sanders delege sayısını 904’e yükseltti. partinin adaylığını garantilemek için 2 bin 383 delege gerekiyor.

cumhuriyetçilerde ise trump en fazla delege kazanan aday adayı durumunda. toplamda 739 delegeye erişen trump’ı 425 delegeyle cruz takip ediyor. kasich ise şu ana kadar 143 delegenin desteğini kazanmış durumda. partinin adayı olabilmek için 1237 delegenin desteği gerekiyor. 

başkan adayları parti kurultaylarında açıklanacak

partilerin başkan adayları, yaz aylarında yapılacak parti kurultaylarında netlik kazanacak.

cumhuriyetçi parti, başkan adayını ohio eyaletinin cleveland kentinde 18-21 temmuz'da yapacağı kurultayla resmen açıklayacak. demokrat parti ise kurultayını 25-28 temmuz'da pensilvanya eyaletinin philedelphia kentinde gerçekleştirecek. 

ön seçimlere demokrat parti 26 mart’ta alaska, hawaii ve washington eyaletlerinde yapacağı seçimlerle devam edilecek.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;