Dünya

Askeri harcamaların yüzde 36’sı ABD’den

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün (SIPRI) raporuna göre; 2016'da dünyada toplam 1 trilyon 686 milyar dolar askeri harcama yapılırken, bunun üçte birinden fazlası, 611 milyar doları ABD tarafından gerçekleştirildi. Rusya da 2016'da petrol fiyatlarındaki düşüşe ve ekonomik yaptırımlara rağmen üçüncü sıraya yükseldi. Türkiye ise 14,8 milyar dolarlık harcamayla listenin 17. sırasında.

Konular: Dünya

stockholm uluslararası barış araştırmaları enstitüsü’nün (sipri) yeni yayımladığı raporda, dünyadaki toplam askeri harcamanın 2015’ten sonra 2016’da da artış gösterdiği vurgulandı.

abd, kendisini takip eden 8 ülkenin toplamını geçerek 2016’da 611 milyar dolar askeri harcama yaptı. 2016’da bir önceki yıla göre yüzde 1,7 daha fazla askeri harcama yapan washington, bu alandaki harcamalarını 2010’dan bu yana kısıyordu. afganistan ve irak’tan asker çeken abd, 2008 ekonomik krizinin de etkisiyle askeri harcamalarını azaltıyordu. sipri raporunda, abd’de değişen siyasi ortamın askeri harcama konusunda öngörüde bulunmayı çok zorlaştırdığı ifade edildi.

abd’yi takip eden çin ve rusya da askeri harcamalarını artırdı. pekin yönetimi, harcamasını bir önceki yıla göre yüzde 5,4 artırarak 215 milyar dolara çıkardı.

rusya da 2015’e göre yüzde 5,9 artışla geçen yıl 69,2 milyar dolar tutarında askeri harcamada bulundu. moskova, sovyetler birliği’nin dağılmasının ardından gayrisafi yurt içi hasılasına oranla en fazla askeri harcamayı geçen sene yapmış oldu. sipri, petrol fiyatlarındaki düşüşe ve rusya’nın kırım’ı işgâl ettiği 2014’ten bu yana uygulanan ekonomik yaptırımlara rağmen bu artışın gerçekleştiğini vurguladı.

2015’te en yüksek harcamayı yapan üçüncü ülke olan suudi arabistan ise, harcamasını yüzde 30 kısarak 63,7 milyar dolara düşürdü. sipri, riyad’ın ortadoğu’daki askeri varlığına rağmen harcamasını düşürmesini, düşen petrol fiyatlarına bağladı.

2014’te 23,7 milyar dolara yakın askeri harcamada bulunan birleşik arap emirlikleri’nin yanı sıra suriye, libya, somali ve kuzey kore gibi ülkelerin de kesin bilgilere ulaşılamadığı gerekçesiyle yer almadığı araştırmada, türkiye 14,8 milyar dolar askeri harcamayla 17. sırada yer aldı. ankara, 2015’te 15,9 milyar dolara yakın harcama yapmıştı.

kaynak: sipri ve afp

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;