ABD

Baltimore’da polisler cinayetle yargılanacak

ABD'nin Baltimore kentinde Freddie Gray'in gözaltında yaşamını yitirmesiyle ilgili bir polis 'ikinci derece cinayet', beş polis ise 'kasıtsız adam öldürme' suçundan yargılanacak. Karar kentte sevinçle karşılandı.

Konular: ABD
Karar Baltimore kentinde siyahlar ve onlara destek verenler tarafından sevinçle karşılandı. [Fotoğraf: Reuters]

abd'nin maryland eyaletine bağlı baltimore kentinde, 19 nisan’da gözaltına alınan 25 yaşındaki siyah freddie gray'in gözaltındayken ölmesinin ardından, baltimore başsavcısı marilyn mosby, gray’i gözaltına alan üçü siyah altı polisten birinin ikinci derece cinayetle, beşinin ise taksirle adam öldürmekten yargılanacağını açıkladı. 

karar kentte büyük sevinç gösterileriyle karşılandı. ülkede daha önce benzer olaylarda polisler hakkında soruşturma kararı bile verilmemişti.

daha önce de ferguson, missouri ve new york’ta silahsız gençler, polis tarafından gözaltına alınırken ya da gözaltına alındıktan sonra ölmüş ve bu olaylar ülke çapında protesto gösterilerine dönüşmüştü. ferguson'da sorumlular hakkında soruşturma izninin bile verilmemesi tepkiye neden olmuştu.

daha önceki ölümlerin ardından olduğu gibi baltimore'daki protesto gösterilerinde de ordu takviye güç olarak devreye girdi.

eylemler devam etti

olaya karışan altı polisin yargılanacağının açıklanmasına karşın, kentte eylemler cuma günü de devam etti. bir grup protestocu sokağa çıkma yasağına rağmen eylem yapmak istedi, 53 kişi gözaltına alındı. 

savcı: gözaltında öldü

baltimore başsavcısı marilyn mosby yaptığı açıklamada, gray’in gözaltına alınırken değil, nakledildiği polis minibüsünde yaralandığını ve hastanede öldüğünü söyledi. savcı, minibüste boynu kırılan gencin nefes alamadığını ve kalp spazmı geçirdiğini belirtti.

savcı, polislerin yardım isteğine ve ona yardım etmek için ellerine defalarca fırsat geçmesine rağmen bunu yapmadıklarını iddia etti. mosby ayrıca olaya karışan polislerden beşinin tutuklu olduğunu, birinin ise halen arandığını açıkladı.

kararın ardından sokaklardaki eylemcilerin birçoğu mosby'ye teşekkür pankartları açtı. başsavcı mosby ise, "sizlerin 'adalet yoksa barış da yok' diyen sesinize kulak verdim. ancak şimdi ben freddie gray için adalet ararken barış ve huzur içinde olmanıza daha çok ihtiyacım var" dedi.

ülkenin 34 yaşındaki en genç başsavcısı marily mosby'nin de siyah olması nedeniyle davaya tarafsız yaklaşmadığını savunanlar da var. baltimore polis sendikası, açıklanan kararın 'şok edici' olduğunu söylerken, tarafsız bir özel yetkili savcının davaya atanmasını talep etti.

baltimore polis sözcüsü kenneth butler, başsavcının açıklamasını şaşkınlıkla izlediklerini söyledi. sözcü, yargılanacak polislerin suçsuz bulunacağına emin olduklarını, polislerin yanlış bir şey yapmadığını ifade etti.

altı polisin üçü siyah

ikinci dereceden cinayetle yargılanan siyah polis memuru caeser r. goodson jr. 30 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. diğer polisler alicia d. white, memur william g. porter, teğmen brian rice, memur edward m. nero ve memur garrett e. miller ise 3 ila 10 yıl hapis cezası ile yargılanacak.

şehrin belediye başkanı stephanie rawlink-blake de savcının kararından memnun olduğunu ve hiç kimsenin adaletten üstün olmadığını söyledi. blake şehirdeki tüm polisler hakkında genelleme yapmanın doğru olmadığını ancak ırkçılık, suistimal ve yolsuzluğa da tahammül gösterilmeyeceğini belirtti.

açıklamanın ardından abd başkanı barack obama da gerçeğin ortaya çıkmasının herkes için çok önemli olduğunu söyledi.

kaynak: reuters, afp

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;