Bilim-Teknoloji

Beşiktaş'a e-spor takımı

Türkiye'de ilk kez bir futbol kulübü, elektronik spor takımı kurdu. Beşiktaş E-Spor takımı sanal alemde mücadale edecek.

Beşiktaş, Türkiye'deki futbol kulübü destekli ilk e-spor takımını kurdu
Beşiktaş, Türkiye'deki futbol kulübü destekli ilk e-spor takımını kurdu [Fotoğraf: Beşiktaş / Berkant Kaya]

bilgisayar ve konsol oyunlarının dünya çapında ilgi çektiği günümüzde e-spor takımları da kuruluyor. bu takımlar çeşitli etkinlik ve turnuvalarda bir araya gelip karşılaşmalar yapıyor. sektörle ilgili firmaların da destek verdiği bu takımlar için düzenlenen turnuvalar dünya çapında ilgi çekiyor ve konuyla ilgili kişileri bir araya getiriyor.

türkiye'nin bir futbol kulübü tarafından desteklenen ilk e-spor takımı beşiktaş tarafından kuruldu. konuyla ilgili resmi imza 20 ocak 2015 tarihinde beşiktaş'ın akaretler'de bulunan kulüp binasında atıldı. imza töreninde takımın genel sekreteri ahmet ürkmezgil, iletişimden sorumlu yönetim kurulu üyesi ve kulüp basın sözcüsü metin albayrak, futbol altyapı ve tesislerden sorumlu yönetim kurulu üyesi berkan gocay, e-spor takımı başkanı onur aksu, e-spor takımı yöneticisi berk gocay, takım kaptanı berke demir ve gençlik ve spor bakanlığı dijital oyunlar federasyonu temsilcisi murat şengöz katıldı.

dünyada ve türkiye'de ilgi gören league of legens oyunu takımlarından biri olan aces high, yapılan anlaşma çerçevesinde ismini beşiktaş e-spor olarak değiştirdi. yapılan anlaşma ile kurulan takıma beşiktaş spor kulübü resmi olarak destek verecek.   

türkiye’de lisanslı esporcu sayısı 3 bine yaklaştı

tüm dünyada kısa sürede büyük hayran kitlelerine ulaşan espor, türkiye'de de büyük bir ilgiyle karşılanıyor. türkiye’de espor adına 7 bin 757 kayıtlı takım, 42 bin 664 takıma kayıtlı oyuncu ve 2 bin 560 lisanslı sporcu yer alıyor.

kaynak: beşiktaş ve al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;