ABD

"CIA'den akıllı telefonlar ve televizyonlarla ortam dinlemesi"

İnternet sitesi WikiLeaks, Salı günü CIA'e yönelik en büyük ifşâsına başladığını duyurarak kurumla ilgili olduğunu iddia ettiği 8 bin 761 belge yayınladı. Bu belgelere göre CIA, akıllı telefonlar ve televizyonlar üzerinden ortam dinlemesi yapıyor.

Konular: ABD
[Fotoğraf: Reuters]

internet sitesi wikileaks, salı günü yayınladığı belgelerde abd merkezi haber alma teşkilâtı'nın (cia) dünya çapında yürüttüğü siber operasyonlarda kullandığı araç ve yöntemlerin yer aldığını ileri sürdü. wikileaks’in "vault 7" adını verdiği arşivle ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, belgelerin bugüne kadar cia’den sızdırılan en hacimli arşiv olduğu savunuldu.

arşivin yayınlanan ilk bölümü olan "yıl sıfır"da 8 bin 761 belgenin yanı sıra cia’in virginia’daki merkezinde bulunan yüksek güvenlikli bir siber istihbarat biriminden alındığı iddia edilen dosyalar var.

açıklamada, cia’in geçtiğimiz günlerde "yıl sıfır" (year zero) adlı bütün "hacking cephaneliği"nin kontrolünü kaybettiği, abd hükümeti için çalışan eski hacker'lar arasında dolaşan arşivin son olarak bunlardan biri tarafından wikileaks’e ulaştırıldığı belirtildi.

wikileaks, yüzlerce milyon satırdan oluşan bir koddan oluşan arşivin, sahibine cia’in bütün hack kapasitesini kazandırdığını öne sürdü.

"tv ve telefonlarla dinleme"

abd ve avrupa menşeli birçok elektronik ürün üzerinde etkili araçlar içeren arşiv sayesinde cia’in apple, google ve microsoft ürünlerini hacklediği savunulan açıklamada, bu araçlardan biri yoluyla samsung televizyonların da gizli birer mikrofona dönüştürülebildiği iddia edildi.

cia’in küresel hack operasyonlarında 5 binden fazla hacker'dan yararlandığı belirtilirken, bunlar aracılığıyla oluşturduğu yazılımın da facebook gibi uygulamaları geride bırakan bir hacimde olduğu ifade edildi.

yayınlanan belgelere göre cia’in ingiliz istihbarat servisi mi5’le birlikte geliştirdiği bir araç samsung marka akıllı tv’leri kapalı olmadığı halde kapalı gösteriyor ancak tv bir dinleme aracına dönüşmüş oluyor. tv’nin kaydettiği ortam sesleri daha sonra otomatik olarak internet üzerinden cia’e gönderiliyor.

Kaynak: AFP

mobil telefonlar ve bilgisayar işletim sistemlerine de sızan cia, kullanıcıların yerlerinden konuşmalarına kadar pek çok veriye gizlice ulaşabiliyor.

cia’in 2014’ten bu yana motorlu araçlara uzaktan erişim ve araçların kontrolünü ele geçirme teknikleri üzerinde de çalıştığı belirtilirken, bu yolla iz bırakmadan suikastler düzenleme imkânına ulaşabileceği kaydediliyor.

cia’in hacking operasyonlarında kullandığı araçların ve kötü niyetli yazılımların bir diğer hedefinin de antivirüs uygulamaları olduğu belirtiliyor. abd istihbarat örgütünün bu yazılımları etkisiz hâle getirmeye veya atlatmaya dönük teknikleri ve araçları da geliştirdiği ifade ediliyor.

cia’in, internet üzerinde yer almayan bilgisayar sistemlerine ise fiziksel olarak ajanları aracılığıyla sızdığı ve bu ajanların taşınabilir disklerdeki yazılımlarla sistemleri ele geçirdiği dile getiriliyor. teşkilâtın bu yolla yabancı devletlere ve şirketlere ait veri merkezlerine de sızdığı belirtiliyor.

cia'den açıklama yok

cia yetkililerinden henüz konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. cia sözcüsü jonathan liu belgelerin doğruluğu ve içeriği hakkında yorum yapmayacaklarını söyledi.

çeşitli kuruluşlara güvenlik hizmeti sunan rendition infosec'in kurucusu jake williams ise belgeleri incelediğini ve doğru olabileceklerini ifade etmişti.

uzun süredir üst düzey devlet sırlarını yayınlayan wikileaks'in son hamlesi, "cia'in siber casusluk yöntemlerini ne şekilde kullandığına dâir aydınlatıcı bir bakış açısı sunacağı" değerlendirmelerine yol açtı.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;