15 Temmuz darbe girişimi

'Suikast timi'ne ağırlaştırılmış müebbet istemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimi davasında mütalaasını açıklayan savcı, 43 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini talep etti.

[Fotoğraf: AA]

15 temmuz darbe teşebbüsü sırasında marmaris'te cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'a yönelik suikast girişimi ve 2 polisin şehit edildiği saldırıya ilişkin 3'ü firari, 44'ü tutuklu 47 sanığın yargılandığı davanın ikinci duruşmasında, cumhuriyet savcısı esas hakkındaki mütalaasını sundu.

muğla ticaret ve sanayi odası konferans salonu'nda görülen davanın ikinci duruşmasının beşinci gününde, davanın savcısı ali cenk düzgün, toplanan delillerin yeterince açıklığa kavuştuğunu belirterek, esas hakkındaki mütalaasını sunmak istediğini söyledi. bir örneğini dava dosyasına sunduğu mütalaasını okuyan savcı düzgün, aralarında suikast girişimini planlamak ve yönetmekle suçlanan eski tuğgeneral gökhan şahin sönmezateş, çiğli 2. ana jet üs komutanlığında gülen örgütünün "üs imamı" olarak anılan "paşa" lakaplı eski başçavuş zekeriya kuzu, operasyona katılan özel kuvvetler ekibine liderlik eden eski binbaşı şükrü seymen ve muhabere arama kurtarma (mak) timini yöneten eski binbaşı taner berber'in de bulunduğu 43 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini talep etti.

savcı düzgün, davanın bir numaralı sanığı firari fetullah gülen ile diğer firari sanıklar taarruz helikopter tabur komutanı yarbay özcan karacan ve özel kuvvetler'de görevli yüzbaşı burkay karatepe'nin bütün aramalara rağmen bulunamamasının mahkemenin karar verme sürecini uzatacağını ifade etti. düzgün, söz konusu gerekçeyle bu üç sanığın dosyasının davadan ayrılmasını istedi.

düzgün, mütalaasında, sönmezateş'in cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın yerini öğrenmek için telefonla görüşme yaptığını öne sürdüğü "yarbay hüseyin" olduğu gerekçesiyle tutuklanan eski yarbay hüseyin yılmaz'ın da tahliyesini talep etti.

reddi hâkim talebi kabul edilmedi

sanık avukatlarından bazıları, savcının mütalaasını erken vermesine izin verilmesinin yasaya ve adil yargılama ilkesine aykırı olduğunu iddia ederek reddi hâkim talebinde bulundu. 

reddi hâkim talebi değerlendirilmek üzere duruşmaya ara verildi.

duruşma sırasında sanık avukatlarından birinin yaptığı reddi hâkim talebi, mahkeme heyetince reddedildi. kıdemli hâkim sercan gözüm, "hâkim baştoğ'un tarafsızlığını şüpheye düşürecek somut bir olay veya sebebin bulunmadığı anlaşılmakla hakimin reddine yönelik talebin reddine karar verilmiştir" dedi.

gülen 1 numaralı sanık

15 temmuz gecesi cumhurbaşkanı erdoğan'a yönelik suikast girişimi sırasında 2 polis şehit olmuştu.

iddianamede, 74 mağdur ve müşteki ile 44'ü tutuklu, 3'ü yakalama emriyle aranan 47 sanık bulunuyor.

iddianamede adı geçen 3 firari sanıktan biri de gülen örgütünün lideri fethullah gülen.

gülen türk ceza kanunu'nun ilgili maddesindeki "örgüt yöneticileri, örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen bütün suçlardan dolayı ayrıca fail olarak cezalandırılır." hükmü gereğince iddianamede "bir numaralı sanık" sıfatıyla yer alıyor.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;