AKP

Davutoğlu: Bugün herkes imtihanda

AK Parti'de teşkilât başkanının yetkilerinin MKYK'ya devri sonrası ilk kez parti grubunun karşısına çıkan Başbakan Davutoğlu, "Bugün herkes imtihandadır" dedi. "Bütün bu dava, bütün bu tüzükler, bütün bu kurallar sırât-ı müstakim içindir" diye konuştu.

başbakan ahmet davutoğlu, ak parti'de teşkilât başkanının yetkilerinin mkyk'ya devri sonrası ilk kez parti grubunun karşısına çıktı. en kısa grup konuşmalarından birini yapan davutoğlu, "bugün herkes imtihandadır. inandığımız doğrulardan, lekesiz ve temiz siyasetten geri durmayacağız. bütün bu dava, bütün bu faaliyetler, bütün bu tüzükler, bütün bu kurallar sırât-ı müstakim (doğru yol) içindir" diye konuştu.

davutoğlu, "nefsimi ayaklar altına alırım, bir fâninin terk etmeyeceği düşünülen her makamı elimin tersiyle iterim ama asla bu kutlu hareketteki hiçbir dava arkadaşımın kalbini kırmam" ifadelerini kullandı.

dokunulmazlıkların görüşüldüğü anayasa komisyonu'ndaki ikinci toplantıda da kavga çıkmış, hdp'liler aranın ardından yeniden toplanan komisyonu terk mişti. anayasa değişikliği akp, chp ve mhp'nin oylarıyla geçmişti. davutoğlu bununla ilgili olarak hdp'ye sert tepki gösterdi. ak parti'li vekillere teşekkür eden başbakan, "sizleri yürekten destekliyorum. siz dün bir destan yazdınız" dedi.

"maskeli tetikçilerin her türlü fesadından rabbimiz korusun"

davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

"ak parti hareketi hiçbir tartışmaya, hiçbir hesaba, makama kurban edilmeksizin korunacak en kıymetli hareketimizdir. ak parti büyük bir davanın adıdır. türkiye ise sadece bizim evimiz yurdumuz değil, yüz milyonlarca mazlumun yüzünün döndüğü umdun adıdır. bu ülke adaletin ve merhametin yurdudur. biz bu ülkeyi büyük bedeller ödeyerek kurduk. bu vatana aşkla, imanla, sadakatle bağlı bir kadroyuz."

"bu hareketin en önemli özelliği yerli ve milli olmasıdır. bizim bu milletle aramızdaki bağı asla sorgulayamazlar."

"ak parti’nin siyasetini engelleme çabaları bugün de devam ediyor. bazı çevreler siyaset üzerinde yeniden vesayet kurabileceklerini düşünerek seviniyorlardı. türkiye sahipsiz değildir. terör örgütlerinin bu ülkeyi esir almasına izin vermeyiz dedik. 1 kasım bütün milletin bizimle olduğunu gösterdi. 1 kasım’da milletin oylarıyla bir destan yazdık."

"adil bir anayasa sözü verdik, inşallah bunun da gereğini yapacağız. bölgemiz ve ülkemiz kritik bir dönemden geçiyor. paravan örgütler fitnenin hizmetkâr görevi görüyorlar. türkiye tüm bu saldırılara karşılık verecek güçtedir. şer odakları bugüne kadar hak ettikleri cevabı aldılar, almaya devam edecekler."

"ak parti eski türkiye defterini kapatmıştır. maskeli tetikçilerin her türlü fesadından bugün de rabbimiz bizi korusun. allah’ın izniyle küresel güçlerin çakma versiyonlarına bırakmayız."

"birileri iftira ve kumpaslarla uğraşırken biz milletimize hizmet için çalışıyoruz."

"hdp kendini iyice tüketiyor"

"eski türkiye defterini yeniden açmaya çalışan sanal şarlatanların ve müfterilerin ayak oyunlarına, ameliyat girişimlerine izin vermeyiz."

"ak parti milletle siyaset yapma geleneğinin son halkasıdır. küresel güçlerin çakma versiyonlarına pabuç bırakmayız."

"hdp eli kanlı bir örgütün sözcülüğünü yapmaya, ahlâksız bir şiddeti savunmaya hatta meclis’e yansıtmaya devam ediyor. dokunulmazlık konusu açılınca mangalda kül bırakmayan ucuz kahramanlar, vekillerimize saldırıp, pespayeliğin her türlüsünü sergiliyorlar. kendilerini iyice tüketiyorlar. gerilimi tırmandırmaya çalışarak iyice tükeniyorlar."

"terörü destekleyen herkese dokunulacak"

"diyarbakır ulu cami’nin kardeşi bursa ulu cami’yi kana bulamak isteyenleri destekleyen herkese dokunulacaktır. cani terör örgütünü destekleyen herkese dokunulacaktır. hiçbir yere kaçamazlar. camileri kana bulamaya teşebbüs eden bir örgüt bu topraklara ait olamaz."

"destan yazdınız"

"(anayasa komisyonu'ndaki ak parti milletvekilleri) sizleri yürekten destekliyorum. siz dün bir destan yazdınız."

"siyasal şizofreni"

"chp çaresizlik içinde hakaret ve iftiraya başvuruyor. sayın kılıçdaroğlu’nun söylemlerindeki tutarsızlık chp tabanın da rahatsız eder hale gelmiş. bu kadar tutarsızlık siyasal şizofrenidir. biz başka partiler gibi değiliz, siyasal çıkar peşinde koşanlardan değiliz. bizim derdimiz türkiye’yi hedeflerine ulaştırmaktır."

"sırât-ı müstakim için"

"biz başka partiler gibi değiliz. biz siyasi menfaatlerinin peşinde koşanlardan değiliz. bizim derdimiz türkiye'yi hedeflerine ulaştırmaktır. türkiye'nin yeni nesillerine doğru örnek olmaktır. inandığımız doğrulardan, lekesiz ve temiz siyasetten geri durmayacağız. bütün bu dava, bütün bu faaliyetler, bütün bu tüzükler, bütün bu kurallar sırât-ı müstakim (doğru yol) içindir."

"allah sırât-ı müstakimden ayırmasın."

"her makamı elimin tersiyle iterim ama hiçbir dava arkadaşımın kalbini kırmam"

"milletin emanetini taşıdığımızı unutmayacağız. birileri bizim kuşağımızın gençlik hayâllerini çaldı, biz gençlerin hayâllerinin çalınmasına izin vermeyeceğiz. ülkemize, milletimize ihanet etmeyeceğiz, edenlere de izin vermeyeceğiz. nefsimi ayaklar altına alırım, bir fâninin terk etmeyeceği düşünülen her makamı elimin tersiyle iterim ama asla bu kutlu hareketteki hiçbir dava arkadaşımın kalbini kırmam."

"bugün herkes imtihanda"

"dünya mazlumlarının tek umudu olan bu ak harekete, zarar görmesine, bu ak yürekli kadroların üzülmesine, yeise düşmesine asla izin vermem."

"bugün herkes imtihandadır."

"iki tarafımızdaki iki yazıcının dosyalarından korkalım"

"kim ne yaparsa, ne fitne üretirse üretsin, ne yazarsa yazsın; biz sadece iki tarafımızdaki bu iki yazıcının dosyalarından korkalım. biz sadece allah’tan korkalım. biz sağ ve sol omzumuzdaki meleklerin yazdıklarına bakarız. biz onların tutukları dosyalar için yaşıyoruz. son nefesimizde onların hayır şâd etmesi için çalışıyoruz. kim ne fitne üretirse üretsin hepimiz önce allah’tan korkalım."

ak parti mkyk'sında alınan yeni kararla, teşkilâtlarla ilgili yetki yeniden mkyk'ya verilmişti

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;