HDP

Demirtaş: Biz PKK’yı terör örgütü olarak tanımlamıyoruz

Alman Süddeutsche Zeitung gazetesine konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Biz PKK’yı terör örgütü olarak tanımlamıyoruz." dedi.

Konular: HDP, PKK, Türkiye

alman süddeutsche zeitung gazetesine konuşan hdp eş genel başkanı selahattin demirtaş, "biz pkk’yı terör örgütü olarak tanımlamıyoruz. ancak, sivilleri hedef alan eylemlerini terör olarak nitelendiriyoruz" dedi.

demirtaş, gazetenin “hdp için pkk’ya ve şiddete mesafe koymak neden bu kadar zor?” şeklindeki soruya şu karşılığı verdi:

“bu zor değil. binlerce kez söyledim. biz pkk şiddetini kabul etmiyoruz. kesinlikle pkk’nın politik kolu da değiliz. ancak pkk’yı hükümetin ve devletin tanımladığı gibi de tanımlamak zorunda değiliz. kürt halkı yüz yıldır devlet terörüne maruz kalıyor. pkk, bu devlet terörüne tepki olarak ortaya çıkmış bir şiddet örgütüdür.”

demirtaş, pkk’nın eylemlerinin terör olup olmadığı sorusuna ise, ”biz pkk’yı terör örgütü olarak tanımlamıyoruz. ancak, sivilleri hedef alan eylemlerini terör olarak nitelendiriyoruz. bunu protesto etmekten de geri kalmıyoruz” karşılığını verdi.

suriye’de çözüm olmadan türkiye’de kürt sorununun çözümünün de mümkün olmayacağını savunan demirtaş, iki konunun da birbiriyle bağlantılı olduğunu söyledi.

"en büyük kürt kenti istanbul"

demirtaş, suriye’de oluşturulan kantonlar benzeri bir yapının türkiye için de uygun olup olmayacağı şeklindeki bir soruya da şu yanıtı verdi:

"türkiye’ye birebir aktarılamaz. türkiye kendi çözümünü bulmalı. bizim önerimiz; türkiye’nin almanya gibi bölgesel bir sisteme geçmesi. bu sistem içerisinde kürtler de kendi bölgelerine sahip olur. otonomi bizim için bağımsızlık demek değil. biz yerel yönetimi kastediyoruz. biz türkiye’nin doğusunun kürtlere verilmesini ve geri kalanının merkezden yönetilmesini istemiyoruz. türkiye’nin her tarafında kürtler ve türkler birlikte yaşıyor. en büyük kürt kenti istanbul."

selahattin demirtaş, yeni bir çözüm süreci konusunda ise umutsuz olduğunu, taraflar arasında güven kalmadığını ve uluslararası arabulucu olması gerektiğini söyledi.

pkk dahil edilmeden çözümün zor olduğunu da savunan demirtaş, hükümetin öcalan ile yeniden görüşmesini temenni ettiklerini belirtti. demirtaş, pkk'yı silahları bırakma konusunda sadece öcalan’ın ikna edebileceğini de dile getirdi.

kaynak: dha, süddeutsche zeitung

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;