15 Temmuz darbe girişimi

Demirtaş: Gülen'le tek ilişkisi olmayan HDP

Liderler ile Cumhurbaşkanı'nın Beştepe'deki görüşmesine ve Yenikapı’daki Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne davet edilmeyen HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, “Yenikapı’da halkın duruşu ne kadar saygınsa platformdakilerin ikiyüzlülüğü de o kadar çirkindir” dedi. Demirtaş, Fethullah Gülen ile hiçbir ilişkisi olmayan tek partinin HDP olduğunu söyledi.

Konular: Türkiye, HDP
Demirtaş, HDP grup toplantısında konuştu. [AA]

15 temmuz darbe girişiminin ardından cumhurbaşkanlığı külliyesinde düzenlenen ve cumhurbaşkanı erdoğan ile ak parti, chp ve mhp liderlerini biraraya getiren zirveye davet edilmeyen tek parti hdp idi. hdp, 7 ağustos’ta yenikapı’da düzenlenen demokrasi ve şehitler mitingi’ne de davet edilmedi. partisinin grup toplantısında mitingi ve liderler zirvesini değerlendiren hdp eş başkanı selahattin demirtaş, “türkiye toplumunun darbeye karşı olması tüm bu olup bitenler içinde bizi memnun edebilecek tek gelişmedir.” dedi.

“yenikapı’da bir araya gelen milyonların duygusunu iyi anlıyoruz. çok da iyi yapmışlardır, saygın bir tutumdur. ama yenikapı’daki sahne için aynı şeyi söyleyemeyiz. halkın duruşu ne kadar saygınsa sahnedeki iki yüzlülük de o kadar çirkindir. hdp orada yoktur, çünkü fethullah gülen ile ilişkisi olmayan tek parti hdp'dir. mhp, chp, akp’nin üst düzey yöneticileri ise yakın zamana kadar organik ilişkidedir. yenikapı sahnesi adeta günah çıkartma sahnesine dönüşmüştür. hdp tabii ki aralarında olmaz.”

hdp eş başkanı cumhurbaşkanı seçiminde çatı aday çıkaran chp ve mhp liderlerine de seslendi. demirtaş, “geriye doğru gidin, çatı adayını kim önerdi? mhp-chp darbe karşıtı selamlama yapıyor ya, çatı adayı tim tarafından belirlendi. yoksa bir gece siz uyurken sizin de rüyanıza mı geldi? çıkın açıklayın” diye konuştu.

Demirtaş, grup toplantısında Tahir Elçi'nin fotoğrafını gösterdi.
[[AA]]

isim vermeden cumhurbaşkanı erdoğan’ın “davet edersem gazilere, şehitlere bunu anlatamam.” sözlerini de eleştiren hdp eş başkanı selahattin demirtaş aralarında ceylan önkol, hurşit külter, berkin elvan ve tahir elçi’nin de olduğu bazı fotoğraflar gösterdi, “hdp hiçbir şey olmamış gibi oraya gitseydi ceylan’ın gözlerine bakamazdı” dedi. demirtaş’ın bu sözleri grup toplantısında uzun süre alkışlandı.

“zirveye davet edilseydik”

partisinin 15 temmuz darbe girişiminden hemen sonra cumhurbaşkanı erdoğan başkanlığında liderler zirvesi yapılmasını önerdiğini de hatırlatan selahattin demirtaş, “zirveye davet edilseydik demokratikleşme yol haritası çıkarılmasını isteyecektik. bu bildiriyi yenikapı’da cumhurbaşkanı’nın okuması yeterli olacaktı” dedi. demirtaş, o bildiride aralarında yeni anayasa, diyalog, uzlaşma, atamalarda kayırma yapılmaması, liyakata önem verilmesi gibi maddelerin yer almasını istediklerini de söyledi.

“ya imralı bombalandıysa”

hdp eş başkanı grup toplantısında imralı cezaevindeki pkk lideri abdullah öcalan ile görüşme taleplerini de yineledi. darbe girişimi gecesinden bu yana imralı’dan haber almaya çalıştıklarını söyleyen demirtaş, “imralı’daki tecridin nasıl bir açıklaması olabilir?” dedi.

“dilimiz söylemeye varmıyor. darbeciler parlamentoyu bombaladı, imralı’da ne yaptılar bilmiyoruz. oraya da bomba attılar mı atmadılar mı bilmiyoruz. kaç darbeci asker orada görev yapıyordu? bilmiyoruz. her tutuklu ve hükümlünün ailesi ile görüşme hakkı var. bir avukatın gidip bilgisini almasına nasıl izin vermezsiniz?”

hakkari ve şırnak’ın il olmaktan çıkarılmasına ilişkin kanun tasarısını da hatırlatan demirtaş, bu düzenlemenin yanlış olduğunu belirtti, bunun düzeltilmesi için meclis’te çaba göstereceklerini söyledi.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;