HDP

Demirtaş: Yargılanmaktan korkmuyoruz

"Darbeye karşı demokratik direniş" mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, "Yargılanmaktan korkmuyoruz. Fakat bizi yargılayacak makamın gerçek bir yargı makamı olmasını beklemek de bizim hakkımız. Var mı öyle bir şey? Yok" dedi.

Konular: Türkiye, HDP
[Fotoğraf: DHA]

halkların demokratik partisi (hdp) tarafından bakırköy'de "darbeye karşı demokratik direniş" adı altında miting düzenlendi. polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı mitinge katılan hdp eş genel başkanı selahattin demirtaş dokunulmazlıkların kaldırılmasına değinerek, "biz yargılanmaktan korkmuyoruz. fakat bizi yargılayacak makamın gerçek bir yargı makamı olmasını beklemek de bizim hakkımız. var mı öyle bir şey? yok. siyasi emri verip dokunulmazlıklarımızı kaldırtan, siyasi intikam almak için bizi yargıya gönderen, saraydaki zatla çay toplamaya giden yargıtay başkanı, bizi âdil yargılayabilir mi? bu nedenle kabul etmiyoruz" diye konuştu. cumhurbaşkanı tayyip erdoğan'ın üniversite diploması konusuna da değinen demirtaş, "şimdi sen niye rektöre çağrı yapıyorsun? senin elinde bu yoksa zaten demek ki, diploman yok" diye konuştu.

polis yoğun güvenlik önlemi aldı

bakırköy halk pazarı'nın kurulduğu alanda yapılan mitinge hdp'liler, saat 12.00'de gelmeye başladı. polis, mitingin yapıldığı alan ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldı. mitinge gelenler sıkı güvenlik kontrollerinden geçirildikten sonra alana alındı. mitinge hdp milletvekilleri garo paylan, filiz kerestecioğlu, celal doğan, dbp eş genel başkanı sebahat tuncel, disk genel başkanı kani beko, kesk genel başkanı lami özgen ve bazı sivil toplum kuruluşu ile siyasi parti temsilcileri katıldı. miting, müzik gruplarının verdiği konserlerle başladı. alanı dolduran hdp'liler müzikler eşliğinde halay çekerek sloganlar attı. pkk lideri abdulah öcalan'ın posterleri açıldı.

"mevsimlik işçi gibi çay toplamaya gidiyor"

hdp eş genel başkanı demirtaş, dokunulmazlıkların kaldırılması ve yaşanacak yargı süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu. cumhurbaşkanı tayyip erdoğan'ı eleştiren ve dokunulmazlıkların kaldırılmasına değinen demirtaş, şunları söyledi:

"seçimlerde binbir hile ile durduramadığı hdp'yi şimdi parlamentodaki diğer iki grubun da desteğiyle, yargı eliyle tavsiye etmek istiyor. buradan seslenmek istiyorum: yargı bugün sesini çıkarmayacaksa, yargı içinde hukukun üstünlüğüne inanan yargı mensupları, şu gün sesini çıkarmayacaklar ise, lütfen bir daha da sesini çıkarmasınlar. adam, yargıyı teslim almış durumda, yargı içindeki hukuka inananlar ne yazık ki çıtını çıkarmıyor. bugün itiraz etmeyecekseniz yarın itiraz etmeye zaman bulamayacaksınız. adam 'anayasa mahkemesi'nin kararını tanımıyorum' diyebiliyor. adam savcıya, hâkime, mahkemeye talimat da verebiliyor. yargıtay başkanı'nı mevsimlik işçi gibi yanına alıp çay toplatmaya gidiyor ve onun gözünün içine baka baka talimat verebiliyor."

"yargılanmaktan korkmuyoruz"

önümüzdeki günlerde yargılamalarının başlayacağını hatırlatan demirtaş, "biz yargılanmaktan korkmuyoruz. fakat bizi yargılayacak makamın gerçek bir yargı makamı olmasını beklemek de bizim hakkımız. var mı öyle bir şey? yok. siyasi emri verip dokunulmazlıklarımızı kaldırtan, siyasi intikam almak için bizi yargıya gönderen, saraydaki zatla çay toplamaya giden yargıtay başkanı bizi adil yargılayabilir mi? bu nedenle kabul etmiyoruz" diye konuştu.

"asıl biz yargılayacağız"

bazı savcıların kendilerini yargılamak için sabırsızlandığını savunan demirtaş, şöyle devam etti:

"saraya nasıl yaranabiliriz, diye hasretle yargılanmamızı bekleyen bazı savcılar varmış. onlara şunu söylüyorum: biz sizden daha hasretle bekliyoruz. bakalım çıkalım karşı karşıya, kim kimi yargılıyor. bizi yargılamanıza izin vermeyeceğiz. çünkü yargı makamı değilsiniz. çünkü fezlekelerimiz uyduruk. çünkü sizler siyasi talimatla iş yapan hukuk insanı vasfını yitirmiş, akp'li hukuk komisyonu üyeleri haline gelmişsiniz. biz böyle bir yargılamanın figüranı olmayacağız. tam tersine saraydaki zatın zihniyetini o mahkeme salonlarında yargılayacağız. asıl biz yargılayacağız, asıl sanık sandalyesine saraydaki zatı oturtacağız. yargılamalarda bunları görecekseniz."

"cumhurbaşkanı olma yeterliliğin var mı yok mu?"

ayrıca cumhurbaşkanı tayyip erdoğan'ın üniversite diplomasının tartışma konusu olduğunu söyleyen demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

"aylardır tartışılıyor. biz de çağrı yaptık. ' diploman var mı, yok mu?' diye. hakkımız değil mi? cumhurbaşkanı olma yeterliliğin var mı yok mu?' diploman yoksa olamazsın. dün verdiği cevapta rektöre sesleniyor; 'hele o arşivi karıştır, bizim o diplomayı çıkar' diyor. arkadaş diplomayı sen mi aldın rektör mü aldı? çıkarması gereken sensin. 'mezun oldum' diyen sensin. diplomanın sende olması lâzım. belediye başkanı, milletvekili, cumhurbaşkanı adayı oldun. aday olurken, bir dosya hazırlaman lâzım. o dosyanın içinde diplomanın onaylı örneğinin olması lâzım. bunlar yasal şartlar. şimdi sen niye rektöre çağrı yapıyorsun. senin elinde bu yoksa zaten demek ki, diploman yok. olsa şimdiye kadar o diploma dev pankartlar haline getirilmiş, ülkenin bütün köşelerine asılmıştı."

demirtaş, konuşmasının ardından diyarbakır mitingine katılacağı için alandan erken ayrıldı. bir süre daha bazı müzik gruplarının verdiği konserlerle devam eden miting sona erdi.

kaynak: dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;