Bilim-Teknoloji

Dijital ekranlara Türkçe zorunluluğu

1 Ocak 2015 tarihinden itibaren elektronik ürünlerin kullanıcı arayüzünde yer alan yazılı, sesli ve görüntülü ifadeler Türkçe olacak.

Konular: Bilim-Teknoloji

Haberin Öne Çıkanları

1 Ocak 2015 tarihinden itibaren elektronik ürünlerin kullanıcı arayüzünde yer alan yazılı, sesli ve görüntülü ifadeler Türkçe olacak.

Elektronik cihazların arayüzlerinde Türkçe zorunlu olacak. [Fotoğraf: AA]

gümrük ve ticaret bakanlığı, tanıtma ve kullanma kılavuzları, garanti belgeleri ve satış sonrası hizmetlere ilişkin usul ve esasları belirledi. buna göre, 1 ocak 2015 tarihinden itibaren elektronik ürünlerin kullanıcı arayüzünde yer alan yazılı, sesli ve görüntülü ifadeler türkçe olacak.

tüketicinin korunması hakkında kanun çerçevesinde hazırlanan "satış sonrası hizmetler yönetmeliği", "garanti belgesi yönetmeliği" ve "tanıtma ve kullanma kılavuzu yönetmeliği" resmi gazete'de yayımlandı.

satış sonrası hizmetler yönetmeliği'ne göre, üretici veya ithalatçılar ürünlerin kullanım ömrü süresince, satış sonrası hizmetleri sağlamak üzere belirlenen sayı ve özellikte yetkili servis istasyonunu yeterli teknik kadroya sahip şekilde kurmak zorunda olacak.

üretici veya ithalatçılar, tüketicilerin talebi üzerine yedek parça satışından kaçınamayacak. servis istasyonlarının yedek parça fiyat listesini tüketicilerin görebileceği bir yere asması veya katalog halinde ya da elektronik ortamda tüketiciye göstermesi zorunlu olacak.

tanıtma ve kullanma kılavuzu yönetmeliği

tanıtma ve kullanma kılavuzu yönetmeliği'ne göre de tüketicinin kullanımına sunulan mallar türkçe tanıtma ve kullanma kılavuzuyla satılacak. tanıtma ve kullanma kılavuzu açık, sade, anlaşılabilir bir dilde ve okunabilir şekilde düzenlenecek ve kağıt üzerinde yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısıyla tüketiciye verilecek.

kılavuzun kalıcı veri saklayıcısıyla tüketiciye sunulması halinde bu bilgiler ayrıca üretici veya ithalatçının internet sitesinde de yer alacak.

yönetmeliğe göre, ürünlerin kullanıcı arayüzünde yer alan yazılı, sesli ve görüntülü ifadelerin türkçe olması zorunlu olacak. bu hüküm 1 ocak 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

garanti belgesi yönetmeliği

garanti belgesi yönetmeliği'ne göre de satılan mala ilişkin olarak düzenlenen faturalar garanti belgesi yerine geçmeyecek.

tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda satıcı, malın bedelinin tümünü veya bedelden yapılan indirim tutarını derhal tüketiciye iade edecek.

tüketicinin malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakkını seçmesi durumunda satıcı, azami 30 iş günü içerisinde bu talebi yerine getirecek.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;