Göç

Ege Denizi'nde 13 mülteci öldü

Sabah erken saatlerde Yunanistan'ın Farmakonisi Adası'nın açıklarında bindikleri teknenin batması sonucunda aralarında 7 çocuğun da bulunduğu 13 mülteci hayatını kaybetti.

Konular: Göç, Türkiye
[Fotoğraf: UNHCR - Arşiv]

sabah erken saatlerde yunanistan'ın farmakonisi adası'nın açıklarında bindikleri teknenin batması sonucunda aralarında 7 çocuğun da bulunduğu 13 mülteci hayatını kaybetti,

yunan sahil güvenliğinden yapılan açıklamada, ekiplerin 15 kişiyi kurtardığı, aralarında 1 bebek, 6 çocuk ve 2 kadının da bulunduğu 13 kişinin cesedine ulaştığı belirtildi. kazada kaybolduğu belirtilen bir kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

kurtarılanlar arasında koma halinde olduğu belirtilen 2’si kadın 3 kişinin leros adası hastanesi’ne sevk edildiği duyuruldu.

koma halinde çıkarılan bir kadın ve bir erkek leros adası'nın hastanesine kaldırıldı. kurtarma gemileri, bir süper puma helikopter ve bir özel tekne şimdiye kadar kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

dün de kuşadası açıklarında bir mülteci teknesi batmış, en az 11 mülteci hayatını kaybetmişti. 

2015 yılında avrupa'ya giden mültecilerin sayısı dün itibariyle 1 milyonu aşmış durumda. 

avrupa'ya giden zorlu yolda 2015 yılında 3 bin 692 mülteci ve göçmen öldü ya da kayboldu. 

kaynak: dha, unhcr

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;