Türkiye - Rusya ilişkileri

Erdoğan: Aynı ihlâl bugün yapılsa aynı karşılığı veririz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin'den gelen "Türkiye IŞİD'den petrol alıyor" iddialarına tepki gösterdi. "Çok ayıp, yazıklar olsun. Türkiye'nin, şu anda petrolünü de, doğalgazını da aldığı yerler bellidir" dedi. Erdoğan, düşürülen uçak için "Aynı ihlâl bugün yapılsa Türkiye yine aynı karşılığı vermek durumundadır" ifadelerini kullandı.

cumhurbaşkanlığı külliyesi'nde muhtarlar toplantısında konuşan cumhurbaşkanı erdoğan, türk hava sahasını ihlâl eden rus uçağının düşürülmesinin ardından rus lider putin'den gelen "türkiye işid'den petrol alıyor" iddialarına sert yanıt verdi: 

"şimdi diyorlar ki 'daiş'ten, türkiye petrol alıyormuş'. yetkili makamlarda olanlar bunu söylüyor. çok ayıp, yazıklar olsun. türkiye'nin, şu anda petrolünü de, doğalgazını da aldığı yerler bellidir. biz, en büyük bu noktadaki ithalatı rusya'dan yapıyoruz. ikinci derecede iran'dan yapıyoruz. azerbaycan'dan doğalgaz alıyoruz. kuzey irak'tan aynı şekilde alıyoruz. bunun yanında cezayir ve katar'dan lng alıyoruz. bizim aldığımız yerler belli. daiş'ten bizim bu şekilde petrol aldığımızı iddia edenler bu iddialarını ispatla mükelleftir. aksi takdirde bu ülkeye kimse iftira atamaz. ben onları müfteri olmakla sıfatlandırırım."

'aynı karşılığı veririz'

erdoğan, düşürülen rus uçağıyla ilgili olarak da  'aynı ihlâl bugün yapılsa türkiye aynı karşılığı vermek durumundadır" ifadelerini kullandı:

 "ne rusya'ya ne de başka herhangi bir ülkeye karşı doğrudan askeri müdahalemiz söz konusu değildir. herkesten egemenlik haklarımızı bir defa gözetmesi ve bu haklarımıza hassasiyet göstermesini bekliyoruz. tüm dünyanın bizim haklı olduğumuzu kabul ettiği bir hadisenin, siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi kapsayacak şekilde genişletilmesini de doğru bulmuyoruz. aynı ihlal bugün yapılsa türkiye yine aynı karşılığı vermek durumundadır. bu konuda ihlale maruz kalan değil ihlali yapan ülkenin kendisini sorgulaması, hadisenin tekerrürünü önlemek için tedbirlerini alması lazımdır." 

putin'in 'islamcılaşma' eleştirisine yanıt

cumhurbaşkanı erdoğan, putin'in "türk yönetimi, türkiye'nin islamcılaşmasına bilinçli olarak destek veriyor" şeklindeki açıklamasını da eleştirdi. erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"türkiye’nin yüzde 99’u müslüman ya. 'rusya’yı, yönetim hristiyanlaştırma gayreti içerisindedir' diyebilir miyim? tayyip erdoğan müslüman, ülkenin yüzde 99’u müslüman."

'ilımlı muhalifleri destekliyoruz, destekleyeceğiz'

"biz bölgede yeni gerilimler çıkarmak değil, barışı ve huzuru temin etmek için çaba gösteriyoruz. çok yönlü ve çok güçlü ilişkilerimizin olduğu rusya'yı, herhangi bir sınır ihlali olmadan hedef almamız için sebep yoktur. rusya ile suriye politikasında anlaşamıyor olmamız başka bir şeydir, angajman kurallarımızın işletilmesi başka bir şeydir."

"buradan bir kez daha ifade ediyorum; biz bayırbucak türkmenleriyle esed rejimine karşı mücadele eden ılımlı muhalifleri, ılımlı muhalif grupları destekliyoruz, destekleyeceğiz. çünkü bunlar mazlumdur, mağdurdur. oradaki toprakların bunlar sahipleridir. akrabayız ve onlar bizim soydaşlarımızdır."

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;