Suriye'de iç savaş

Putin: Çok ciddi sonuçları olacak

Türk hava sahasını ihlâl ettiği gerekçesiyle Türk jetleri tarafından düşürülen Rus uçağıyla ilgili Rusya Devlet Başkanı Putin'den açıklama geldi. Putin, olayın "Türkiye ve Rusya ilişkileri açısından çok ciddi sonuçları olacağını" söyledi.

suriye sınırında, türk hava sahasını ihlâl ettiği gerekçesiyle iki türk f 16'sı tarafından düşürülen rus uçağıyla ilgili rusya devlet başkanı vladimir putin'den açıklama geldi. putin, "sırtımızdan hançerlendik" ifadesini kullandı. basın toplantısı düzenleyen putin, uçağın, türkiye'ye bir tehdit oluşturmadığını, vurulduğu sırada türkiye sınırından 1 kilometre uzakta olduğunu ve uçağın sınırdan 4 kilometre uzağa düştüğünü söyledi. putin, olayın "rusya ve türkiye ilişkileri açısından çok ciddi sonuçları olacağını" da söyledi.

öncesinde kremlin sarayı'ndan yapılan açıklamada da, kremlin sözcüsü, uçağın düşürülmesini 'çok ciddi bir olay' olarak nitelendirdi, 'sonuç çıkarmak için henüz erken' ifadesini kullandı.

cumhurbaşkanlığı kaynakları'ndan yapılan ilk açıklamada, düşürülen uçağın rus uçağı olduğu belirtildi. ancak aynı kaynaklardan yapılan ikinci açıklamada, 'rus uçağı' ifadesinin 'basında yer alan haberlerden hareketle kullanıldığı' belirtildi.

genelkurmay'dan yapılan açıklamada ise uçağın 5 dakika içinde 10 kez uyarıldığı belirtildi. açıklama şöyle:

"24 kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında hatay yayladağı bölgesinde türk hava sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen türk hava sahasını ihlal etmiştir.

söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet f-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur."

rusya savunma bakanı, uçağın tüm uçuş boyunca suriye hava sahasında olduğunu iddia etti. bakan, bunu kanıtlayabileceklerini söyledi. 

genelkurmay başkanlığı açıklamasının aksine rusya savunma bakanlığı, uçağın karadan açılan ateşle vurulduğunu iddia etti.

uçak türkmen bölgesine düştü

rus uçağının tipinin su 24 olduğu öğrenildi. rus helikopterleri, alçak uçuş yaparak pilotları arıyor.

uçak vurulduktan sonra, suriye rejimi askerlerinin muhaliflerle çatıştığı bayırbucak bölgesine düştü. 

başbakan davutoğlu'nun talimatıyla ile nato, bm ve ilgili ülkeler nezdinde dışişleri bakanlığı tarafindan gerekli girişimlerde bulunulacağı öğrenildi. 

pilotlar paraşütle atladı

yamadi köyü'ne düşen uçak yere çakılmadan önce, iki pilot paraşütle atladı. al jazeera'ye konuşan türkmen kaynaklar, pilotlardan birinin türkmen savaşçıların elinde olduğunu söyledi.

muhaliflerle suriye rejimi arasında yoğun çatışmaların sürdüğü bölgede düşürülen uçağın kime ait olduğu henüz bilinmiyor.

başbakan ahmet davutoğlu, uçağın düşmesiyle ilgili genelkurmay baskanı hulusi akar ve dışişleri bakanı feridun sinirlioğlu ile görüşerek bilgi aldı.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;