Türkiye

Erdoğan'a komisyondan davet

Darbelerle ilgili raporunu yazmaya hazırlanan meclis araştırma komisyonunun dinleyeceği isimler arasına, Türkiye Başbakanı da girdi.

Haberin Öne Çıkanları

Tarih belli değil

Büyükanıt konuştu

Çiller şikayetçi olmadı

Erdoğan'ın dinlenmesini muhalefet partileri CHP ve MHP talep ediyordu. [Reuters]

türkiye'deki darbeleri araştıran tbmm darbe ve muhtıraları araştırma komisyonu, başbakan recep tayyip erdoğan'a davette bulundu. sekiz aydır çalışmalarını sürdüren komisyon, raporunu önümüzdeki günlerde yazacak.

erdoğan'ın dinlenmesine karar verildiğini, komisyonun sözcüsü idris şahin açıkladı. türkiye başbakanı'nın, komisyona ne zaman bilgi vereceği henüz net olarak bilinmiyor.

ana muhalefet partisi chp ve mhp, ankara'da toplanan komisyondan erdoğan'ın dinlenmesini talep etmişti. chp'nin listeye eklenmesini istediği isimler arasında, cumhurbaşkanı abdullah gül ve dönemin kuvvet komutanları da vardı.

türkiye'de dokuz yıldır başbakanlık koltuğunda oturan erdoğan döneminde, abdullah gül'ün cumhurbaşkanı seçilme ihtimaline karşılık 27 nisan 'e-muhtıra'sı verilmişti. genelkurmay başkanlığı'nın internet sitesine konulan bildiri sonrası, hükümet geri adım atmayarak bir gün sonra karşı bildiriyle yanıt vermişti.

erdoğan döneminin bir başka önemli gelişmesi ise, türkiye tarihinin en büyük darbe davası ergenekon. söz konusu davada, 2003 yılından itibaren ordu içindeki hükümeti yıkmayı planlayan yapılaşma yargılanıyor. birçok askerin hapis cezasına çarptırıldığı balyoz davası da, yine erdoğan döneminde açıldı.

en son büyükanıt konuştu

komisyon son olarak 2006 ve 2008 yılları arasında genelkurmay başkanlığı görevini yürüten general yaşar büyükanıt'ı dinlemişti. 27 nisan 2007 tarihinde genelkurmay'ın internet sitesine konulan bildiriyi bizzat yazdığını söyleyen büyükanıt, metnin muhtıra niteliğini taşımadığını savunmuş ve başbakan erdoğan'ın benzer açıklamalarını hatırlatmıştı.

bildiriden hemen sonra mayıs 2007'de türkiye başbakanı erdoğan'la dolmabahçe sarayı'nda yaptığı görüşmenin detaylarını anlatmayan büyükanıt, o tarihte gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçim sürecini kendi gözünden aktarmıştı. türk silahlı kuvvetleri (tsk), dört yıl internet sitesinde duran söz konusu metni, ağustos 2011'de kaldırmıştı.

çiller şikayetçi olmadı

komisyonun dinlediği son isimler arasında, eski başbakanlardan tansu çiller de bulunuyor.

'post-modern darbe' 28 şubat'ta tank ve tüfek kullanılmadığını vurgulayan çiller, çoğunluğun azınlık haline getirildiği süreç sonucunda ezberlerin bozulduğunu söylemişti.

demokrasinin en temel niteliklerinin ihlal edildiğini ifade eden çiller, savcılıktaki ifadesini tekrarlayarak kimseden şikayetçi olmayacağını dile getirmişti

kaynak: ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;