Kafkasya

Ermenistan'da başkan adayına saldırı

18 Şubat'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde yarışacak Paruir Ayrakyan, Erivan'daki evinin avlusunda açılan ateş sonucu yaralandı.

Haberin Öne Çıkanları

'Bilinci açık'

Seçim ertelenebilir

Sarkisyan en güçlü aday

Muhalif lider Ayrakyan'ın hayati tehlikesinin olmadığı açıklandı. [Al Jazeera]

ermenistan'da, cumhurbaşkanı adaylarından milli irade birliği başkanı paruir ayrakyan'a, başkent erivan’daki evinin avlusunda silahlı saldırı düzenlendi. yaralanan arakyan hastaneye kaldırıldı. 

ayrakyan’a perşembe akşamı iki el ateş edildiği, kurşunlardan birinin siyasetçinin omzuna isabet ettiği bildiriliyor. 

saldırı sonrası, arakyan'ın kaldırıldığı aziz gregory lusavoriç hastanesi'nden de bir açıklama yapıldı. 63 yaşındaki siyasetçinin bilincinin açık olduğu, hayati tehlikesinin ise bulunmadığı belirtildi. 

ermenistan'da cumhurbaşkanlığı seçimi 18 şubat'ta yapılacak. ancak ülke anayasasına göre, adaylardan birinin kampanyasını sürdüremeyecek durumda olması halinde, seçim iki hafta ertelenebilir.

adaylardan birinin ölümü halinde ise seçim yine erteleniyor fakat bu durumda iki hafta sonra değil 40 gün içinde yapılıyor.  

sekiz aday var

ülkede cumhurbaşkanlığı seçiminde sekiz aday yarışacak. cumhurbaşkanı serj sarkisyan yine en güçlü aday olarak görülüyor. ayrakyan'a ise seçimde fazla şans tanınmıyor. 

ermenistan'da 2008'de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini sarkisyan'ın kazanmasının ardından, muhaliflerin bazı protesto gösterileri düzenlemişti. polisin müdahalesi sonrası çıkan olaylarda 10 kişi ölmüştü.

kaynak: ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;