Bilim-Teknoloji

Facebook'tan ücretsiz internet hizmeti

Sosyal ağ Facebook’un Afrika kıtasında sunacağı ücretsiz internet hizmetinin önümüzdeki yıldan itibaren kullanıma sunulacağı açıklandı.

Konular: Bilim-Teknoloji
Facebook'un girişimi eleştirileri de beraberinde getirdi
Facebook'un girişimi eleştirileri de beraberinde getirdi. [Fotoğraf: Shutterstock]

facebook’un bir süredir üzerinde çalıştığı afrika gibi kıtalarda ücretsiz internet hizmeti verme planında son aşamaya gelindi. the telegraph gazetesinin haberine göre facebook ve eutelsat, afrika kıtasına mevcut uydular aracılığı ile ücretsiz olarak internet ağı kurmak üzere anlaşma imzaladı. 2016 yılından itibaren sunulacak olan internet ilk etapta 14 afrika ülkesini kapsayacak.

eutelsat’tan yapılan açıklamaya göre sunulacak internet doğrudan kullanıcıya ulaşacak. bu sayede afrika’nın en ücra köşelerinde bile kullanılabilecek. facebook halen insansız hava araçları ile kendi internet ağını kurmak için çalışmalar yapsa da bu sistemin henüz kuruluş aşamasında olduğu için şimdilik uydular üzerinden çalışacak bir servis kullanacağı ifade ediliyor. habere göre sunulacak olan internet facebook’un yeni girişimi internet.org üzerinden kullanılabilecek.  

eleştirilen bir girişim: internet.org

facebook’un bu adımını özellikle son dönemde artık büyüme sınırlarına ulaşan sosyal ağın yeni potansiyellere ulaşma isteği olarak görenler de var. ayrıca 2013 yılında açılan ve 2014 yılında bazı ülkelerde kullanılmaya başlanan internet.org’un internet eşitliği sunmadığını iddia edenler de var. geçtiğimiz aylarda bazı hindistan şirketleri bu servisi desteklemeyi bıraktıklarını açıklamışlardı. hindistan, kolombiya, tanzanya ve kenya gibi gelişmekte ülkelerde kullanılabilen ücretsiz internet servisi internet.org’ta sadece belli sitelere girmeye izin verilmesi internet eşitliği tartışmalarını da beraberinde getirmişti. 

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;