2018 Dünya Kupası

'Faydalı olduğunu düşünüyorum'

Son günlerin en çok tartışılan konusu ligdeki yabancı sınırlaması Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'e de soruldu. Onun çabasıyla geçen bu sistem hakkında Terim "Bu kural, 2018-2019'da bitiyor. Faydalı olduğunu düşünüyorum. İsterseniz yabancı oyuncu almayın. Kadroyu 28 Türk oyuncuyla yapın. Öyle bir zorunluluk yok" dedi.

türkiye futbol direktörü fatih terim, 2018 fifa dünya kupası avrupa elemeleri i grubu 5. haftasında karşılaşacakları finlandiya'nın iyi defans yaptığını ve dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

fatih terim, a milli takım'ın finlandiya maçı öncesi antalya'da kamp yaptığı otelde, oyuncular olcay şahan, ismail köybaşı ve deniz türüç'ün de katılımıyla basın toplantısı düzenledi.

finlandiya'nın grupta 1 puanı olduğunu hatırlatan terim, şöyle konuştu:

"grupta 1 puanları var ama hırvatistan'a 1-0 yenildi, 90+1 ve 90+6. dakikalarda yediği gollerle izlanda'ya 3-2 mağlup oldu. organize şekilde defans yapabilen bir takımla oynayacağız. o yüzden çok dikkat etmeliyiz. finlandiya ile kosova maçlarını 6 puanla geçtiğimiz takdirde, izlanda ve hırvatistan karşılaşmalarını iç sahada oynayacağız. sonra ukrayna'ya gideceğiz. son maçı finlandiya deplasmanında yapacağız. bu süreçte 11 puanın bizi ikinci sıraya taşıyacağını düşünüyoruz. önümüzdeki sezonda sanki avrupa şampiyonası'ndaki gibi final maçları bizi bekliyor."

tecrübeli teknik adam, finlandiya karşısında 3 puan hedeflediklerini vurgulayarak, "yarınki maçta antalya seyircisinin desteğiyle birlikte ilk dakikadan itibaren arzulayan, isteyen bir milli takım bekliyorum. bütün oyuncularımız, kazanıldığında ve kaybedildiğinde neler olabileceğini görecek kadar bilinçli. kaybettiğimiz puanlardaki riski minimize etmek için bu maçları kazanmamız hepimiz adına iyi olacaktır. ümit ederim iyi oynayarak 3 puan alırız." ifadelerini kullandı.

geniş kadrodaki bazı futbolculara eskişehir'de moldova ile yapacakları hazırlık maçında şans vereceğini aktaran terim, "birtakım yeni oyuncular getirmek zorundayız. dışarıda da kafamdaki birkaç oyuncu var. bazı oyunculara yarın şans veremem ama moldova maçında vermek istiyorum. dünkü idmandaki istek beni umutlandırıyor. tekrar eski havamızı bulduk diyebiliriz." şeklinde görüş belirtti.

"istanbul'da da oynayacağız"

türkiye futbol direktörü terim, istanbul'daki milli maçlarda taraftar sıkıntısı yaşadıklarını belirterek, zamanı geldiğinde istanbul'da da milli müsabaka yapacaklarını aktardı.

taraftarların milli maçlarda kulüp formalarını çıkarması gerektiğini vurgulayan terim, şunları kaydetti:

"burada tek renk var, o da kırmızı-beyaz. bizdeki sıkıntı, rakip taraftar bir başkasına bağırıyor. diğer statta başkasına bağırıyorlar. öteki, 'benim takımdan niye yok?' diye bozuk ama son zamanlarda biz bunu düzelttik. konya'da, antalya'da veya anadolu'nun başka yerlerinde oynayacağımız maçlarla milli takım taraftarı olma noktasına getirdik. tabi istanbul'da da oynayacağız. oraya geldiğimizde hepimizin ricası, kulüp taraftarı formasının çıkarılması. yıllardır avrupa bizden çok önde. bizde bazı özel günlerde tepkiler, küfürler oluyor. mümkünse daha sakin olabilirsek, bu değerlerin kıymetini bilebilirsek iyi olur."

"euro 2024 için avantajımız var"

fatih terim, türkiye'nin 2024 avrupa futbol şampiyonası'na (euro 2024) ev sahipliği için yaptığı başvuruyla ilgili olarak, ciddi avantaj sahibi olunduğunu söyledi.

türkiye'nin tesis olarak büyük organizasyonu düzenlemeye hazır olduğunu dile getiren tecrübeli teknik adam, şöyle devam etti:

"avantajımız var. inşallah alır da direkt gideriz, gruplarla uğraşmayız. ülkemizde yapılmasını çok isteriz. buna layık bir ülkeyiz. dünya kupası'nı organize eden brezilya, avrupa şampiyonası'nı organize eden fransa, eski statlarını yenileyerek, iki büyük festivali düzenledi. bizde 5 sene önce başlayan 30 stat projesi var. ona yakını hayata geçti, 4-5 tanesi de bitmek üzere. diğerleri de yapım halinde. bu, çok büyük bir avantaj. beşiktaş, fenerbahçe, galatasaray, konya, antalya, eskişehir, adana, samsun, trabzon, bursa statları var. bu, tesis olarak hazır olduğumuzu gösterir. olimpiyat oyunları, dünya kupası ve avrupa şampiyonası gibi organizasyonları almayı, ekonomik ve politik unsurlara bağlıyorum. ümit ediyorum hep beraber gerekli özeni ve çalışmayı gösteririz. sadece almanya rakibimiz. herhalde almanya'ya verildiği zaman kimse yadırgamaz ama hiç yapmamış bir ülkeye vermek futbol adına daha güzeldir."

yabancı oyuncu kuralı

terim, kendi futbol direktörlüğü döneminde uygulamaya konulan yabancı oyuncu kuralının faydalı olduğunu bildirdi.

yabancı oyuncu kuralını uygulamaya sokmadan önce çok detaylı araştırmalar yaptıklarını vurgulayan terim, şöyle konuştu:

"ben, milli takım teknik direktörü olarak yabancı kuralının serbestliğini teklif ettim. bulunduğum konum, milli takım hocalığı. buna rağmen ben yabancı yasağının kalkmasını istiyorum. arkadaşlarımla çok büyük bir araştırma yaptık. ben, sayın başkana ve yönetim kuruluna sunum yaparken, ülkemizin her türlü şartını incelemiştik. artı olarak, dünyadaki bütün uygulamaları da inceledik. bunun adı, 'yabancı sayısında şartlı sınırsız uygulaması.' futbolumuzun marka değerini de artırmak istedik. bugün gelinen noktada serbest yabancının katkısı yok mudur? biz, 7 yedeğin içinde bir türk kaleci olmasını, kalecilerin pozisyonunu korumak için istedik. 28 kişilik sınırlı kadro yapmak, işin ekonomisini de kontrol etmek demek. bizim sistemimizde 14 türk oyuncu mecburi. kadro içinde 15-21 yaş arası oyunculara çok önem verdik. 'bu sene 3, seneye 4 oyuncu tescilli olmak zorundadır.' dedik."

avrupa'nın üst düzey liglerinde yabancı oyuncu sınırı olmadığına değinen terim, "avrupa liglerinin üst düzey ülkelerinin hepsinde serbest. bizim ciddi istediğimiz şeyler var. bu, türk futbolcusunun yurt dışına gitmesi. bu kural başladıktan sonra, türk milli takımı avrupa şampiyonası'na katıldı. biz bu kuralı açıklarken, 4 sene diye açıkladık. kurallar hemen uygulanıp, hemen kaldırılamaz." ifadelerini kullandı.

mevcut kuralın 2018-2019 sezonunda sona ereceğini hatırlatan fatih terim, şu görüşlerini aktardı:

"altyapıdan oyuncu alıp a takımda oynatmak için yabancı kuralı size mani değil. öyle bir şey olsa neden isteyeyim. bu kural, çok ince elendi, sık dokundu. aslında bunu yaparken, a milli takım'da oynama uygunluğuna sahip futbolcu zorunluluğu getirdik. bu kural, 2018-2019'da bitiyor. faydalı olduğunu düşünüyorum. isterseniz yabancı oyuncu almayın. kadroyu 28 türk oyuncuyla yapın. öyle bir zorunluluk yok. daha önce uygulanan 6+2 yabancı kontenjanında, mukaveleyi feshetmek için fedakarlık yapmak gereken ortamlar vardı. bunların hiçbiri kalmadı. ben de buna böyle bakıyorum. avrupa'daki üst düzey kulüpler ne uyguluyorsa biz de bunu uyguladık."

"bizim yabancı kuralımız oyuncu yetiştirmeyi önlemiyor." ifadesini kullanan terim, "dünyanın yasaklardan kurtulduğu bir ortamda türk milli takımı'nın teknik direktörü açık yüreklilikle 'serbest istiyorum.' diyor. 20-30 futbolcumuzu avrupa'ya göndersek, türk mili takımı zaten belli olur. türk oyuncusuyla en büyük başarıları kazanmış biri olarak, türk oyuncusunun kılına dokunmak ister miyim. doğrusu bu. onlar da bu yarışmanın içinde olmalılar." diyerek sözlerini tamamladı.

kaynak: aa
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;