Türkiye

'Fidan benim sır küpüm'

Başbakan Erdoğan, ifadeye çağrılmasıyla hükümetle yargıyı karşı karşıya getiren MİT Müsteşarı'na bir kez daha sahip çıktı.

Haberin Öne Çıkanları

'Fidan'ı yedirtmem'

'Yetkisini aştı'

'Karşısında dururuz'

2010'da atanan Fidan, bu görevdeki en genç isim olarak dikkat çekmişti. [AA]

Oslo görüşmeleri

pkk ve mit arasında yapılan gizli görüşmelerden bir bölümünün ses kaydı olduğu iddia edilen dosyalar, 14 eylül 2011 çarşamba günü internete sızmıştı. kayıtlara göre, görüşmeye dönemin mit müsteşar yardımcıları hakan fidan ve afet güneş ile pkk yöneticilerinden sabri ok, mustafa karasu ve zübeyir aydar katılmıştı. ses kaydında fidan konuşmasına başbakan erdoğan tarafından görevlendirildiğini söyleyerek başlıyordu.

şubat ayında özel yetkili mahkeme tarafından ifadeye çağrılan mit müsteşarı hakan fidan'ı savunan başbakan recep tayyip erdoğan, “benim sır küpüm. türkiye cumhuriyeti devletinin sır küpü. türkiye’nin geleceğinin sır küpü" değerlendirmesinde bulundu.
 
çin gezisini bitirerek yurda dönen erdoğan, ziyaretin son günde kendisine eşlik eden gazetecilere fidan’la ilgili açıklamalar yaptı.
 
erdoğan, fidan ve dört mit görevlisin hakkında, pkk ile oslo’da yapılan görüşmeler nedeniyle soruşturma başlatılmasını kast ederek “mit olayındaki gelişmelerde sessiz kalmak mümkün değil. imralı’ya da gönderen benim, oslo’ya da gönderen benim. niye, ortada bir problem var. terör mücadelesinde başarılı olmamız lazım. bunun için bazı bilgi alışverişlerine sahip olmamız lazım” diye konuştu.
 
pkk’ya bazı vaadlerde bulunulduğu yönünde o dönem basında yer alan haberleri değerlendiren erdoğan, “gazetelerde çıkanın hiçbirisi müsteşarım tarafından verilmiş söz değil, hepsi yalandır. yazılı değildir. konuşmalar görüşmeler olmuştur, asla verilmiş sözler değildir. bunu söyleyenler siyasi menfaat elde eder miyiz, acaba ne devşirebiliriz gayreti içine girmişlerdir” dedi.
 
fidan’ın gayretlerinden çok memnun olduğunu ifade eden erdoğan, şimdiki ve geçmişteki çalışmaları nedeniyle takdir edilmesi gerekirken kendisini başta ana muhalefet partisi olmak ‘yemeye çalışanlar’ olduğunu söyledi.
 
fidan’ı ifadeye çağırarak yargının yetkisini aştığını söyleyen erdoğan, “böyle bir durumda kusura bakmasın bizi karşısında görür” dedi
 
dalga dalga mit krizi
 
hükümet ve yargıyı karşı karşıya getiren mit krizi, 8 şubat tarihinde mit yöneticilerinin ifadeye çağrılmasıyla başladı. müsteşar hakan fidan, eski müsteşar emre taner, fidan'ın eski yardımcısı afet güneş, istanbul'daki bölge müdürlüğünde halen çalışan yaşar yıldırım ve hüseyin kuzuoğlu kendilerini adliyeye çağıran özel yetkili savcı sadrettin sarıkaya'nın davetine icabet etmedi.
 
krizi aşmak isteyen hükümet, peş peşe hamleler yaptı. önce kck soruşturmasını yöneten istanbul emniyet müdürlüğü'ndeki polis müdürleri görevlerinden alındı.
 
ardından istanbul cumhuriyet başsavcılığı, kendilerine haber vermeden mit'çileri ifadeye çağırdığı gerekçesiyle soruşturma dosyasını savcı sarıkaya'dan aldı.
 
başbakan tarafından görevlendirilen kamu mensuplarının başbakanlık izni dışında soruşturulmasına izin vermeyen yasa değişikliği tasarısı tbmm'ye getirildi, muhalefet partilerinin karşı çıkmasına rağmen düzenleme meclisten geçti. cumhurbaşkanı gül kanunu onayladı ve düzenleme yürürlüğe girdi.
 
ayrıca, adalet bakanı sadullah ergin savcı sarıkaya hakkında inceleme başlatılması için izin verdi.
 
mit'çiler hakkındaki yakalama kararının pazartesi günü itibariyle kalkmasıyla, krize yol açan son pürüz de giderilmiş oldu.
 
kaynak: ajanslar
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;