15 Temmuz darbe girişimi

Firari tümamiral ABD'den sığınma istedi

Gülen örgütüne yönelik soruşturma kapsamında hakkında yakalama emri olan ve TSK'dan çıkarılan eski Tümamiral Uğurlu ABD'den sığınma talebinde bulundu.

[Fotoğraf: AA / Arşiv]

izmir’de gülen örgütüne yönelik soruşturmada hakkında yakalama emri çıkarılan ve 15 temmuz darbe girişiminden sonra türk silahlı kuvvetleri'nden ihracına karar verilen eski tümamiral mustafa zeki uğurlu, abd’den sığınma talep etti.

abd'nin virginia eyaletindeki nato karargâhında görevli uğurlu, darbe girişiminin ardından türkiye'ye dönmeyerek amerikan makamlarından sığınma istedi.

norfolk'taki nato üssünde görev yapan firari uğurlu'nun 22 temmuz'da görev yerinden ayrıldığı, bir daha kendisinden haber alınamadığı öğrenildi.

izmir cumhuriyet başsavcıvekili okan bato, "izmir'deki askeri casusluk soruşturması"ndaki usûlsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin inceleme ve elde edilen belgeler doğrultusunda "fetö/pdy'nin türk silahlı kuvvetleri içerisindeki yapılanması"na yönelik soruşturma başlatmıştı.

aralarında fethullah gülen ve "fetö/pdy"nin üst düzey yöneticilerinin de yer aldığı 24 kişi hakkında gözaltı kararı veren bato, 2'si amiral 6 muvazzaf askerin de savcılığa getirilmesi için genelkurmay başkanlığı'na talimat göndermişti. bu çerçevede hakkında yakalama kararı çıkarılan tümamiral mustafa zeki uğurlu’nun ifadesi alınamamıştı.

uğurlu, 15 temmuz darbe girişiminin ardından ordudan ihraç edilen subaylar arasında yer almıştı.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;