15 Temmuz darbe girişimi

Flynn'den 'laik ordu'nun darbesine destek

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak görev yapacak Mike Flynn'in, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı saatlerde Amerika’da yaptığı konuşma ortaya çıktı. Flynn, Erdoğan yönetiminin Türkiye'yi İslamcılığa kaydırdığını söyleyip darbeyi destekleyen ifadeler kullanıyor. Konuşmasına bakıldığında Flynn’in o sırada bu darbe girişimini Gülen örgütünün değil ordu içindeki laik subayların yaptığını zannetiği de anlaşılıyor.

ocak ayında görevine başlayacak abd başkanı donald trump’ın ulusal güvenlik danışmanı emekli korgeneral michael flynn’in 15 temmuz gecesi yaptığı konuşma ortaya çıktı. islam karşıtı söylemleriyle bilinen muhafazakâr siyasi grup act! for america’nın cleveland’daki konferansında konuşan flynn’in kullandığı ifadeler, o saatlerde süren darbe girişimini destekler nitelikte. flynn, konuşmasında türk ordusundan bir subayla irtibat halinde olduğunu ve bu subayın kendisine, "laik bir ülke olarak görülmek istediğimizi tüm dünyanın bilmesini istiyoruz" dediğini söylüyor. 

flynn'in konuşmasında kullandığı ifadeler şöyle:

“muhtemelen çoğunuzun haberi yok ama şu anda türkiye'de bir darbe oluyor. tam da şu anda darbe oluyor. ben de türk ordusuna mensup, bizimle birlikte eğitim almış bir arkadaşımla irtibat halindeydim. türk ordusu başarılı olacak mı olmayacak mı bilmiyorum, ama takip edenler bilir ki türk ordusu uzun yıllardır yok ediliyor. gerçek anlamda laik, yani normal bir ulus devlet olan, ancak daha sonra islamcılığa kaymaya başlayan bir ülke tarafından… erdoğan yönetimindeki türkiye bu, ki kendisi başkan obama ile çok yakın. neler olacağını heyecanla bekliyorum, çünkü ordu başarılı olduğu takdirde, bu gece – [türkiye] bizden sekiz saat ileride, o yüzden şu anda sanıyorum orada saat sabah 2 ya da 3 olmalı – söylediklerinden biri de 'nato kapsamındaki sorumluluklarımızı tanıyoruz, birleşmiş milletler kapsamındaki sorumluluklarımızı biliyoruz, laik bir ülke olarak görülmek istediğimizi tüm dünyanın bilmesini istiyoruz' oldu. bunu söyleyen ordu. evet, bu alkışlamaya değer bir şey.” 

kaynak: al jazeera 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;