Bilim-Teknoloji

Hawking'ten yapay zeka uyarısı

Ünlü İngiliz astrofizikçi Stephen Hawking, yapay zekanın ilk örneklerinin insanlığa faydalar sağladığını ancak insan zekasıyla boy ölçüşecek seviyeye gelmesinin sorunlar doğuracağını söyledi.

Konular: Bilim-Teknoloji
Ünlü fizikçi Stephen Hawking yapay zekanın belli bir seviyede kalması gerektiğini savunuyor. [Fotoğraf: AP]

hawking, bbc'ye yaptığı açıklamada, düşünen makineler yapmak için harcanan çabaların insanın varlığına tehdit oluşturduğunu belirtti.

şimdiye kadar geliştirilen ilkel yapay zeka türlerinin son derece yararlı olduğuna işaret eden hawking, "ancak insana yetişebilecek ya da insanın zekasını geçebilecek bir şey yaratmak, çok ciddi sonuçlara yol açabilir. yapay zeka, kendi kendini geliştirmeye devam edebilir ve hatta kendini yeniden biçimlendirebilir. son derece yavaş bir biyolojik evrimle sınırlı olan insanlar, bu tür bir güçle yarışamaz. yapay zeka, yeryüzünde insan ırkının sonunu getirebilir" dedi.

evrenin kökenleri ve kara deliklerle ilgili kitaplarıyla dünya çapında tanınan hawking, insanların yaptığı bazı işlerin akıllı makinelere devredilmesinin de milyonlarca kişinin işsiz kalmasına yol açarak farklı bir krize yol açabileceğine de işaret etti.   

internetin tehlikelerine de değinen hawking, internet şirketlerinin, ifade özgürlüğü ve özel hayatın korunması ilkelerinden ödün vermeden internetin oluşturduğu tehditleri ortadan kaldırmanın bir yolunu bulması gerektiğine dikkati çekti.

cambridge üniversitesi'nde öğrenciyken yakalandığı motor nöron hastalığı amyotrofik lateral skleroz (als) nedeniyle hareket edemeyen ve konuşamayan hawking, iletişim kurabilmek için bilgisayar teknolojilerinden yararlanıyor. hawking'in "zamanın kısa tarihi" adlı kitabı, dünya genelinde 10 milyondan fazla satmıştı.

als, beyin ile omurilikte bulunan ve kasları kontrol eden sinir hücrelerine zarar veriyor. henüz tedavisi bulunmayan als'ye yakalanan hastaların sadece çok küçük bir kısmı, 10 yıldan uzun süre yaşıyor.

yapay zeka yardımıyla konuşuyor 

hawking'in yapay zeka ile ilgili uyarısı, konuşmasını sağlayan yeni teknoloji hakkında sorulan soru üzerine geldi. hawking, intel ve swiftkwey firmalarının ortak geliştirdiği ve basit seviyede yapay zeka kullanan yeni bir sistem kullanıyor. akıllı klavye uygulaması içeren sistem, hawking'in nasıl düşündüğünü tahmin ederek, ağzından çıkacak cümleleri metin olarak hazırlıyor. 

hawking, kendisinin de kullandığı teknolojiyi örnek göstererek, yapay zekanın ilk örneklerinin insanlığa faydalar sağladığını ancak insan zekasıyla eşit veya onu geçecek seviyede yapay zekanın insanlığın sonu olabileceğini ifade etti. 

kaynak: al jazeera ve aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;