Bilim-Teknoloji

Hindistan Mars görevinden yeni fotoğraflar

Hindistan, Mars yörüngesine yaklaşık bir yıl önce ulaşan MOM uzay aracının çektiği yeni görüntüleri sundu. Fotoğraflarda NASA Curiosity keşif robotunun görev yaptığı Gale Krateri de yer alıyor.

Konular: Bilim-Teknoloji
MOM, Gale Krateri ve çevresini böyle görüntüledi. [Fotoğraf: ISRO]

hindistan'ın kızıl gezegen'e gönderdiği ilk keşif aracı mars orbiter mission (mom), dünya'ya yeni fotoğraflar gönderdi. fotoğraflarda büyük kanyon'u minyatür bırakan valles marines, uzunluğu 25 kilometreye ulaşan olmypus mons yanardağı ve curiosity'nin görev yaptığı gale krateri yer alıyor. mom'un elde ettiği mars profil fotoğrafında ise mars'ın kuzey kutup bölgesini örten bulutlar görülebiliyor.

mom'un detaylı olarak görüntülediği yapı ise 4,000 kilometre uzunluğundaki valles marineris kanyonu'nun bir parçası olan ophir chasma oldu. hintli gökbilimciler, 3d görüntüleri elde edilen bölgenin jeolojik yapısını çok daha iyi inceleyebileceklerini belirtti.

Valls Marineris'in merkezinde yer alan Ophir Chasma, derinliği 10 kilometreye ulaşan kanyonun bir kısmını oluşturuyor.
[[Fotoğraf: ISRO]]

hindistan uzay araştırma organizasyonu (isro) tarafından mart ayında görev süresi altı ay daha uzatılan mom, üzerindeki beş donanımla mars'ı görüntülemeye devam edecek. 73 milyon dolar değerindeki uzay aracı, donanımlarıyla mars'ın atmosferi, yüzey yapısı ve minerallerini inceleyecek.

hindistan'ın ilk derin uzay aracı olan mom, 10 aylık yolculuğun ardından mars'a eylül 2014'te ulaşmıştı.

kaynak: isro ve al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;