2016 Rio Olimpiyatları

İbrahim Bölükbaşı tarihe geçecek

Görme engeline rağmen Rio Olimpiyatları'nda 96 kiloda mindere çıkan İbrahim Bölükbaşı bu kez Paralimpik Oyunları'nda mücadele edecek. Judoda madalya arayacak Bölükbaşı, hem olimpiyat hem de paralimpikte yarışan ilk Türk olacak.

Konular: Spor, Diğer Sporlar
Olimpiyatlarda güreşte yarışan Bölükbaşı Paralimpik'te judoda mücadele edecek. [AA]

görme engelliler erkekler judo milli takımı'nda yer alan ibrahim bölükbaşı mindere çıktığı gün tarihe geçecek.

milli sporcu, 2012 londra'dan sonra 2016 rio olimpiyatları'nda da serbest güreş milli takımında, 96 kiloda mindere çıkmış ancak başarılı olamamıştı.

olimpiyatlar tarihinde bugüne kadar 13 sporcu hem olimpiyat, hem de paralimpik oyunlarında yarışma başarısı gösterdi. ibrahim bölükbaşı bu listeye giren ilk türk sporcu olacak.

bugüne kadar hiçbir sporcu aynı yıl yapılan olimpiyat ve paralimpik oyunlarında 2 ayrı spor dalında yarışmadı. ibrahim bu özelliğiyle de tarihte bir ilki başaracak.

erzurum'un pasinler ilçesinde yaşayan ailesindeki kalıtsal bir göz hastalığı nedeniyle bölükbaşı 8 yıl önce görme kaybı yaşamaya başladı. halk arasında tavuk karası adı verilen hastalık tedavi kabul etmeyince bölükbaşı görme kaybıyla yaşamak zorunda kaldı. 3 yıl önce de judoya başladı. görme engelliler dünya judo şampiyonası'nda üçüncü olarak rio'ya gitmeye hak kazandı.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;