Pakistan

"İslam'a hakaret" linçine kınama

Pakistan Başbakanı Şerif, bir üniversite öğrencisinin "İslam’a hakaret" ettiği iddiasıyla linç edilerek öldürülmesini kınadı. Saldırıya ilişkin 12 kişi gözaltına alındı.

Konular: Pakistan
Mashal Han’ın linç edilmesi, pek çok kentte gösterilerle protesto edildi. [Fotoğraf: AFP]

bir üniversite öğrencisinin 13 nisan’da "islam’a hakaret" ettiği iddiasıyla linç edilerek öldürülmesini kınayan pakistan başbakanı navaz şerif, yaptığı yazılı açıklamada, “genç öğrenci mashal han’ın mardan kentindeki vali han üniversitesinde bir çete tarafından öldürülmesinden dolayı şaşkınlık ve üzüntü duydum. bu eylemin failleri bilmelidir ki, hukukun tesisi ancak yetkili makamlar eliyle olur, vatandaşlarca değil” ifadesini kullandı.

emniyet yetkililerinin suçun faillerini bulmak için harekete geçtiğini belirten şerif, hiçbir babanın evladını eğitim için gönderdiği üniversiteden tabutta dönmesini istemeyeceğini ifade etti.

polis cinayete ilişkin 12 kişiyi gözaltına alırken, 8 kişi de mahkemeye çıkarıldı.

vali han üniversitesinde gazetecilik okuyan 23 yaşındaki mashal han, kendisini islam'a hakaret etmekle suçlayan kampüsteki bir grup öğrenci tarafından yurt odasından zorla çıkartıldıktan sonra linç edilerek öldürülmüştü.

emniyet kaynakları, han’a "ciddi şekilde işkence uygulandığını, sopa, tuğla ve yumrukla dövüldüğünü ve yakın mesafeden ateş edildiğini" belirtmişti.

bir diğer öğrenci ise saldırganların elinden polisin müdahalesiyle kurtarılmıştı.

“islam'a hakaret”, çoğunluğu müslümanların oluşturduğu pakistan’da ciddi bir suç. mart ayında başbakan şerif, internette “islam'a hakaret” içeren içeriklerin kaldırılacağını, böyle paylaşımlar yapanların “kanunlar çerçevesinde katı cezalar” alacağını ifade etmişti.

ülkede 1990’dan bu yana en az 65 cinayet “islam'a hakaret” gerekçesiyle işlendi.

kaynak: aa ve reuters 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;