Afganistan

Kâbil'de askeri hastaneye saldırı

Afganistan'ın başkenti Kâbil'de askeri hastaneye düzenlenen saldırıda en az 30 kişi öldü, çok sayıda yaralı var. Saldırıyı IŞİD üstlendi. Özel kuvvetler tarafından kuşatılan hastanedeki çatışma, saatlerce devam etti.

Konular: Afganistan, IŞİD
[Fotoğraf: Reuters]

afganistan'ın başkenti kâbil'deki serdar muhammad davut han askeri hastanesi'ne düzenlenen saldırıda ölenlerin sayısı 30'a yükselirken çok sayıda kişi de yaralandı.

savunma bakanlığı sözcüsü devlet veziri, saldırıyı düzenleyen 4 kişiden birinin hastane kapısında üzerindeki bombayı patlattığını, beyaz önlük giymiş diğerlerinin ise binaya girerek rastgele ateş açmaya başladığını aktardı. veziri, saldırganlardan birinin öldürüldüğünü, diğer ikisinin binanın ikinci ve üçüncü katlarında polisle çatışmaya devam ettiğini ifade etti. 

özel kuvvetler tarafından kuşatılan hastanedeki çatışma saatlerce devam etti. binanın çatısına helikopterlerle çok sayıda güvenlik görevlisi indirildi. 3 saldırgan da öldürüldü.

hastanedeki hasta ve doktorların akıbeti henüz bilinmiyor.

yaralı sayısıyla ilgili de net bir bilgi yok.

saldırıyı işid üstlendi. taliban ise saldırıyla alâkalı olmadılarını açıkladı.

kâbil'in diplomatik bölgesi vazir akbar han'da, abd büyükelçiliği'nin hemen yanında yer alan 400 yataklı hastane, savunma bakanlığı'na bağlı olarak hizmet veriyor. 

başkent kâbil'de bir hafta önce de polis merkezi ve istihbarat binasını hedef alan çifte saldırıda 16 kişi hayatını kaybetmişti.

kaynak: reuters, aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;