Ortadoğu

Katar Emiri Ankara'da

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Eylül ayındaki ziyaretinden sonra Katar Emiri El Tani, beraberinde bakanlarla Türkiye'ye iki günlük ziyaret gerçekleştiriyor. Gündemde Suriye ve Irak'taki gelişmeler ile enerji var.

katar emiri tamim bin hamad el tani'ni taşıyan uçak dün akşam saatlerinde ankara'ya indi. cumhurbaşkanı tayyip erdoğan sabah saat 10.00'da katar emiri'ni cumhurbaşkanlığı sarayı'nda resmi törenle karşıladı. erdoğan ve el tani cuma namazını diyanet işleri başkanlığının yanındaki ahmet hamdi akseki camisi'nde kıldı.

iki lider, katar ve türkiye arasında yüksek düzeyli stratejik işbirliği konseyi anlaşması imzalayacak. beraberindeki bakanların da türk mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler yapması planlanıyor.

enerji önemli gündem maddesi

katar emiri’nin ziyaretinde bölgesel konuların yanında enerji de önemli gündem maddesi. iki ülke arasında eylül ayında bir doğalgaz anlaşması imzalandı. bu anlaşmaya göre türkiye, katar'dan 2014-2015 kış sezonu için dokuz tankerde toplam 1,2 milyar metreküp gaz alacak.

türkiye'nin yıllık gaz tüketimi yaklaşık yaklaşık 45 milyar metreküp. yaklaşık 885 trilyon metreküp doğalgaz rezervine sahip katar, dünyadaki en büyük lng (sıvı doğalgaz) ihracatçısı.

afşin-elbistan'da kurulacak en az 10 milyar dolar değerindeki termik santrallere de katar devlet enerji şirketi talip olmuş, erdoğan'ın başbakan olarak katar’a aralık 2013’te yaptığı ziyarette de bununla ilgili bir mutabakat zaptı imzalanmıştı.

‘bölgesel meselelere bakışımız örtüşüyor’

erdoğan cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından geleneği bozmadı ve ilk iki yurtdışı ziyaretini kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti ve azerbaycan’a yaptı; ardından resmi ziyaret gerçekleştirdiği ilk ülke katar oldu.

erdoğan katar ziyareti sırasında ekonomik ilişkilerin artacağını, başbakan olduğu son 11 yıllık dönemde katar’la kurulan olumlu ilişkilerin daha da gelişeceğini söyledi:

"katar'la bölgesel meselelere bakışımız büyük ölçüde örtüşüyor. bölgedeki kaygı verici gelişmelere gelince, bunların aşılması noktasında da barış ve istikrarın korunması hususunda yine katar'la konulara yaklaşımımız aynı. katar ve diğer körfez ülkeleriyle ilişkilerimizi stratejik açıdan da değerlendiriyoruz. bu konularda hassasiyetlerimiz var. körfez'in güvenliği ve istikrarı ülkemizin güvenliği ve istikrarı kadar önem arz ediyor."

iki ülkenin tutumu aynı

katar ve türkiye, bölgesel sorunlarda çoğunlukla aynı politikayı benimseyen bir tutum izliyor. suriye konusunda iki ülke de esed rejiminin devrilmesi ve işid ile savaşırken de esed’in meşrulaştırılmaması görüşünde. iki ülke, suriye’de rejimle savaşan muhalifleri destekliyor.

mısır’da temmuz 2013’te yaşanan darbeyle mursi yönetiminin devrilmesinin ardından gelen askeri yönetime iki ülkenin tepkileri de ortak oldu. ancak mısır’da darbeden sonra cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan sisi’ye yönelik tepkisi, ekonomisi ve dış politikası çoğunlukla suudi arabistan ve diğer körfez ülkelerine bağlı olan katar’ı zor duruma soktu.

katar’daki müslüman kardeşler üyeleri türkiye’ye geldi

eylül ayında katar, ülkeye sığınan müslüman kardeşler liderlerinin ülkeyi terk etmesini istedi. ülkeyi terk eden yöneticilerden bir kısmı türkiye’ye geldi. al jazeera’ye konuşan ihvan lideri, “katar'ın böyle bir karar almasında bölge ve körfez ülkelerinden yapılan baskı etkili oldu” dedi. 

katar’ın çağrısı üzerine körfez ülkeleriyle ilişkiler yumuşadı ve 16 kasım’da da üç ülkenin büyükelçilerinin katar’a geri gönderilmesine karar verildi.

ilişkilerin düzelmesiyle birlikte katar ve körfez ülkeleri arasındaki ekonomik ve siyasi işbirliği de kaldığı yerden devam ediyor.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;