Amerika

Kolombiya'da 'seçim öncesi' şiddeti

Hükümete karşı mücadele veren FARC örgütü, yaklaşan seçimler öncesi şiddet olaylarını artırdı.

Haberin Öne Çıkanları

İkinci saldırı gerçekleşti

İlkinde 10 kişi ölmüştü

Seçimler hedef alındı

Çıkan çatışmalarda FARC örgütü de ağır kayıplar veriyor. [Reuters]

kolombiya devrimci silahlı güçleri (farc) örgütü, ülkenin venezuela sınırında düzenlendiği saldırıda 10 askerin yaşamını yitirmesine neden oldu.

sınırdaki arauca kentinde cumartesi günü düzenlenen saldırıyla birlikte kolombiya'da iki gün içinde militanların düzenlediği saldırılarda ölen asker sayısı böylece 20'ye yükselmiş oldu.

örgütün ekvador sınırı yakınındaki narino kentinin güneyine cuma günü düzenlediği saldırıda da 10 asker hayatını kaybetmişti.

kolombiya'da bu ayın sonunda valilik, belediye başkanları ve ülke genelindeki belediye meclisi üyelerinin belirleneceği seçimlerin yapılacak. farc'ın geleneksel olarak seçimler öncesinde silahlı saldırılar düzenlediği biliniyor.

seçimler hedefte

kolombiya seçim izleme misyonu'ndan yapılan açıklamaya göre, kolombiya'da seçimler öncesi meydana gelen şiddet olaylarında şimdiye kadar en az 41 adayın hayatını kaybetti.

1964'de kurulan ve kolombiya'daki en büyük hükümet karşıtı silahlı örgüt olan farc, kendi tabiriyle 'marksist bir yönetim' oluşturmayı hedefliyor. örgütün şu anki lideri olan alfonso cano, 2008 yılında selefi manuel marulanda'nın kalp kriziyle ölmesinin ardından göreve geldi.

kaynak: ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;