Amerika

Trump'tan Castro'ya 'zalim diktatör' nitelemesi

ABD Başkanlığı'na seçilen Trump, hayatını kaybeden Küba devriminin lideri Fidel Castro'yu "zalim diktatör" diye tanımlayarak, Castro'nun ölümüyle Küba halkının özgürlüğe kavuşmasını umduğunu söyledi.

[Fotoğraf: AFP / Arşiv]

abd başkanlığı'na seçilen donald trump, fidel castro'nun ölümünün ardından yaptığı yazılı açıklamada, küba devriminin lideri ve eski devlet başkanı castro için sert ifadeler kullandı.

daha önce twitter hesabından "fidel castro öldü" yazan donald trump, bu paylaşımından 3-4 saat sonra yazılı açıklama yaptı.

açıklamasında, "bugün dünya, kendi halkına yaklaşık 60 yıl baskı uygulamış zalim bir diktatörün ölümüne şâhit oldu" ifadelerine yer veren trump, şu ifadeleri kullandı:

"castro'nun mirası, idam mangaları, hırsızlık, tarifsiz acılar, yoksulluk ve temel insan haklarının reddi oldu. bugünün, halen totaliter bir ada olan küba'da uzun yıllardır yaşanan dehşetin sona ereceği ve mükemmel küba halkının sonunda hakettikleri özgürlüğe kavuşacağı bir gün olmasını diliyorum."

castro nedeniyle yaşanan ölümler ve trajedilerin silinemeyeceğini belirten trump, başkanlığı döneminde kübalıların refah ve özgürlüğe ulaşmaları için her türlü çabayı göstereceğini de belirtti.

donald trump, seçim kampanyası döneminde abd başkanı barack obama'nın küba ile ilişkilerin düzeltilmesine yönelik attığı adımları sert bir şekilde eleştirmişti.

başkan yardımcılığına seçilen mike pence de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "tiran" diye nitelediği castro'nun ölümüyle kübalılar için yeni umutların aydınlanmaya başladığını savundu.

kaynak: reuters, aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;