ABD

Konfederasyon bayrağı indirilecek

ABD'nin Güney Carolina eyaleti kongre binasındaki "ırk ayrımcılığı ve beyaz Amerikalıların egemenliğinin simgesi" olarak görülen konfederasyon bayrağı indirilecek. Karar, 9 kişinin öldüğü kilise saldırısının ardından alındı.

Konular: Amerika
Bayrak, Güney Carolina Tarihini Koruma Kanunu'na göre "geçmişin bir sembolü" şeklinde nitelenerek, eyaletin başkentinde asılı kalıyordu.

güney carolina valisi nikki halley, düzenlediği basın toplantısında, charleston kentinde siyahların gittiği tarihi emanuel afrika metodist episkopal kilisesi'ne yapılan ırkçı saldırının ardından gündeme gelen, kongre binasındaki konfederasyon bayrağının indirileceğini açıkladı.

eyalet senatosu ve meclisinin bulunduğu kongre binasındaki bayrağın indirilmesinin zamanının geldiğini belirten halley, "irk konusunda, güney carolina'nın çok çetin bir tarihi var. hatırlatıcılara ihtiyacımız yok" dedi.

abd senatosu çoğunluk lideri cumhuriyetçi partili mitch mcconnell de yaptığı açıklamada "şimdi doğru olanı yapma zamandır. vali halley'in çağrısını destekliyorum" ifadelerini kullandı.

abd başkanı barack obama ve demokrat parti'nin 2016 başkan adaylarından hillary clinton ile martin o'malley başta olmak üzere cumhuriyetçi partiden de birçok siyasetçi, bayrağın indirilmesi çağrısında bulunmuştu.

charleston'da 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan ırkçı saldırıyı gerçekleştiren 21 yaşındaki beyaz amerikalı dylan roof'un sosyal medyadaki paylaşımında da bir elinde tabanca, diğer elinde konfederasyon bayrağı bulunan resimleri ve ırkçı ifadeleri yayınlanmıştı.

irkçılık ve köleliği hatırlattığı için karşı çıkılıyor

tartışmalara konu bayrak, kölelik karşıtı abraham lincoln'un abd başkanlığına seçilmesinden sonra, tarıma dayalı ekonomileri nedeniyle köleliği savunarak amerikan iç savaşı'na (kuzey-güney savaşı 1861-1865) yol açan ayrılıkçı güney eyaletlerinin oluşturduğu konfederasyonun (güney) ortak bayrağı olarak kullanılmıştı.

beyaz egemenliğinin simgesi olarak ırkçılığı ve köleliği hatırlattığı için karşı çıkılan bayrak, mississippi'de eyalet bayrağının sol üst köşesinde küçük bir şekilde kullanılıyor. bayrak "güneyin tarihsel mirası" olarak görülerek, birçok güneyli ve beyazların üstünlüğünü savunan gruplarca da kullanılmaya devam ediliyor. 

bayrak, güney carolina tarihini koruma kanunu'na göre "geçmişin bir sembolü" şeklinde nitelenerek, eyaletin başkentinde asılı kalıyordu. bayrağın indirilmesi için 2000 yılında birçok sivil toplum örgütünce başlatılan kampanya başarılı olamamıştı.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;