Mısır Seçimleri

Mısır'da seçim zamanında yapılacak

Yüksek İdare Mahkemesi, yerel mahkemenin askıya alma kararını bozup, seçimin ilk turunun 23-24 Mayıs'ta yapılması yönünde karar aldı.

Konular: Afrika, Mısır

Haberin Öne Çıkanları

13 aday var

İki isim favori

Yollar ayrıldı

Benha İdare Mahkemesi, geçen hafta aldığı bir kararla seçimlerin askıya alınmasını istemişti. [Reuters]

mısır yüksek idare mahkemesi, cumhurbaşkanlığı seçiminin planlandığı gibi 23-24 mayıs’ta yapılmasına karar verdi.

ülkenin resmi haber ajansı mena, yüksek idare mahkemesi'nin, cumhurbaşkanlığı seçim komisyonu'nun seçimlerle ilgili düzenlemelerinin aynen geçerli olduğuna ve kanunlara aykırı bir durum tespit edilmediğine hükmettiğini bildirdi. mahkeme böylece seçimlerin belirlenen tarihte yapılmasını onayladı. 

benha idare mahkemesi ise geçen hafta seçimlerin askıya alınması yönünde hüküm vermişti.  

mısır'da 30 yıllık hüsnü mübarek rejiminin ardından yapılacak ilk cumhurbaşkanlığı seçiminde 13 aday yarışıyor.

iki favori var

eski arap birliği genel sekreteri ve hüsnü mübarek dönemi dışişleri bakanı amr musa ile müslüman kardeşler eski üyesi abdulmunim ebul futuh yarışın en büyük favorileri.
mübarek’in devrilmesinden bu yana ülkede seçim kampanyasını yürüten amr musa, laik kesim ile 'sessiz çoğunluk' adıyla tabir edilen orta ve üst sınıfa hitap ediyor. bu kesim, mübarek’i deviren devrimi destekledi ancak ülkede daha fazla istikrarsızlık olmasından endişe ediyor.

müslüman kardeşler’i ideolojik farklılıklar nedeniyle ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışabilmek için 2011’de terk eden ebul futuh ise, ülkenin, liberal, sosyalist, ılımlı ve katı islamcı kesimlerini bir araya toplayabilecek isim olarak görülüyor.

adayları hazım ebu ismail yasaklanan aşırı muhafazakar islamcı selefiler, seçimlerde ılımlı islamcı ebul futuh’u destekleyecek. selefilerin desteği ebul futuh'un şansını yükseltirken, bu karar, ülkedeki en güçlü siyasi hareket müslüman kardeşler'e seçimlerde darbe vurabilir. çünkü, futuh aldığı destekle müslüman kardeşler’in adayının da en güçlü rakibi haline geldi.

yollar ayrıldı

meclis seçimlerinde sandalyelerin üçte ikisini kazanan müslüman kardeşler, başlangıçta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday göstermeme kararı almıştı, ebul futuh bağımsız aday olunca da örgütle yollar ayrıldı.

daha sonra kararından dönen ve kendi adayları muhammed el mursi’yi açıklayan müslüman kardeşlerin bu hamlesine, selefiler ebul futuh’a destek açıklayarak yanıt vermiş oldu. selefiler, meclis seçimlerinde müslüman kardeşlerin ardından sandıktan ikinci sırada çıkmıştı.

mısır'da 2011 yılında başlayan iktidar karşıtı halk ayaklanması sonucu şubat ayında devlet başkanı hüsnü mübarek devrilmiş, iktidarı yüksek askeri konsey devralmıştı. 

kaynak: ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;