Musul operasyonu

Musul çembere alındı

Musul’un doğu yakasından sonra batı kısmını da IŞİD’den almak için harekete geçen Irak güvenlik güçleri örgütün Musul ile Telâfer arasında kullandığı ikmal yolunu ele geçirdi. Böylelikle Musul, Irak ordusunca dört yönden de kuşatılmış oldu.

al jazeera’ye bilgi veren güvenlik kaynakları, irak güvenlik güçlerinin musul ile telâfer arasındaki yolu ele geçirdiğini söyledi. daha önce irak ordusu musul kent merkezini kuzey, doğu ve güneyden olmak üzere 3 yönden kuşatmıştı. ancak musul'un 60 kilometre batısında bulunan ve hâlâ işid'in elinde olan telâfer ile musul arasındaki yol örgütün elindeydi.

aynı kaynaklar, ordunun 9. tümenin musul kentinin batıdan girişi olan şam kapı bölgesine ulaştığını ve telâfer’e giden yolları kestiğini belirtti.

kaynaklar, güvenlik güçleri ile işid arasındaki çatışmaların kentin batısındaki vadi hacar bölgesinde yoğunlaştığını söyledi.

örgütün kesin nişancılarının, ordunun ilerleyişini yavaşlattığı da belirtiliyor.

irak güvenlik güçleri, musul'un işid’den kurtarılması için 17 ekim 2016'da askeri operasyon başlatmıştı. ordu birlikleri 24 ocak 2017'de kentin doğu yakasında denetimi sağlamıştı. irak başbakanı haydar ibadi 19 şubat 2017'de dicle nehri'nin ikiye böldüğü kentin batı yakasının da örgütten geri alınması için askeri operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

işid, musul kentini haziran 2014'te ele geçirmişti.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;