Bilim-Teknoloji

NASA süper hızlı uzay aracı geliştiriyor

NASA, Güneş Sistemi'nin dışına yolculuk yapılabilmesini sağlayacak itiş gücü sistemi geliştiriyor. Geliştirilen teknolojinin, fizik kurallarına meydan okuyacağı öne sürülüyor.

Konular: Bilim-Teknoloji
NASA mevcut roketleri anlamsız kılacak teknoloji üzerinde çalışıyor. [Fotoğraf: AP]
nasa, isaac newton'ın fizik kurallarına meydan okuyacak ileri teknoloji bir itiş gücü sistemi üzerinde çalışıyor. emdrive adı verilen sistem, uzay gemilerini güneş sistemi'nin dışına çıkaracak süper hıza erişmek için ilk adım olarak kabul ediliyor. 
emdrive sisteminin, kapalı alanda yansıyan mikrodalgarı kullanarak itiş kuvveti oluşturduğu belirtildi. ancak fizik prensiplerine göre ivmenin korunması yasası bu tür bir sistemi imkansız kılıyor. sebebi ise her eylemin kendisine eşit ve zıt bir tepki görmesi. geleneksel roketlerde, yakıtla ateşlenen bir roket, ortaya çıkan iticinin kuvvetiyle yukarı itiliyor. emdrive'ın ise kuvvetini havadan elde ettiği öne sürülüyor. 
ingiliz mühendis roger shawyer'ın fikri olan emdrive, fizikçiler tarafından eleştirilere maruz kalsa da, çinli araştırmacılar 2010 yılında aynı teknolojiyi kullanarak itiş gücü oluşturduklarını savundu. 
nasa'nın nasa eagleworks adı taşıyan laboratuvarı da 2014'te yapılan deneylerde mikrodalgalardan itiş kuvveti elde ettiklerini açıklamıştı.  
yerçekimsiz ortamda ilk kez denendi
söz konusu deneylerin yerçekimsiz ortamda denenmemiş olması ise emdrive'ın gerçek olabileceği konusunda soru işaretleri doğurmuştu. 
nasa eagleworks, bu yıl tekrarlanan ve yerçekimsiz ortamda yapılan deneylerde de olumlu sonuç aldıklarını açıkladı. 
mühendisler harold white ve kent joosten, uzay gemilerinin nükleer güç veya jet yakıtı kullanmak yerine emdrive sistemine sahip olmaları halinde, mars'a 75 günde ulaşabileceklerini öne sürdü. 
nasa, mevcut teknolojiyle mars'a 9 ay, satürn'e ise 3 veya 6 yılda ulaşılabileceğini öngörüyor. 
kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;