Bilim-Teknoloji

NASA'ya 18 milyar dolar bütçe

NASA'nın 2015'te Obama hükümetinden 18 milyar dolar bütçe alacağı açıklandı. Açıklanan rakam beklenenden 530 milyon dolar daha fazla.

Konular: Bilim-Teknoloji
Orion uzay kapsülü Mars yolculuğundaki ilk adım olarak kabul ediliyor. [Fotoğraf: Reuters]

nasa, europa'nın keşfi ve en büyük uzay roketi space launch system'ın (sls) geliştirilmesi gibi büyük projelerin de katkısıyla 2015'te beklenenden daha yüksek bir bütçe alacak. obama hükümeti, 17.46 milyar dolar olarak belirlediği bütçeye 530 milyon dolar ekleyerek 17.99 milyar dolara tamamladı. nasa'nın 2014 bütçesi 17.65 milyar dolar olmuştu.

2015 bütçesinde en fazla payı alacak projeler ise sırasıyla 1.7 ve 1.194 milyar dolar kaynak ayrılan sls ve orion derin uzay kapsülü olarak belirdi. nasa, bütçenin onaylanması için sls ve orion programlarının beş yıllık planını sunmak zorunda. nasa, sls ve orion'ı en geç kasım 2018'de denemeyi hedefliyor.

europa'ya özel ilgi

nasa'nın gezegen bilimleri ve astrofizik programları da bütçe artışı yaşadı. jüpiter'in uydusu europa'nın keşfi 2015'te öne çıkacakken, nasa gökyüzündeki teleskobu olacak sofia (stratosfer gözlemevi ve kızılötesi astronomi) 'gözlemevini' gelecek yıl havalandırmayı planlıyor.

yeni bütçede kaynağı azaltılan tek alan uzay teknolojileri olurken, uzay operasyonlarına 3.83 milyar dolar; inşaata 419 milyon dolar; eğitime ise 119 milyon dolar ayrıldı.

orion uzay kapsülünü 5 kasım'da başarıyla deneyen nasa, 2015'te europa'ya gönderilecek keşif araçlarının geliştirilmesine de ağırlık verecek. abd kongresi, kasım ayında europa'ya düzenlenecek keşif görevini onaylamış ve proje bütçesinin artırılmasına karar vermişti.

kaynak: space.com ve al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;