NATO

NATO: Rusya çoğunlukla IŞİD'i hedef almıyor

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ellerindeki verilerin Rus uçağının sınır ihlâli yaptığı yönünde olduğunu söyledi. Rusya'nın hedef aldığı yerlerin çoğunun IŞİD'in faaliyet göstermediği yerler olduğunu belirtti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg. [Fotoğraf: AA-Arşiv]

nato genel sekreteri jens stoltenber, düzenlediği basın toplantısında sınır ihlâli yapan ve türkiye tarafından düşürülen rus uçağı ile ilgili olarak konuştu. stoltenber, ellerindeki verilerin  rus uçağının sınır ihlâli yaptığı yönünde olduğunu söyledi ve rusya'nın hedef aldığı yerlerin çoğunun işid'in faaliyet göstermediği yerler olduğunu belirtti. genel sekreter şunları söyledi:

"güneydoğu sınırımızı yakından takip edeceğiz. diplomasi ile krizin aşılması gerektiğini düşünüyoruz. elimizde olan ve müttefiklerimizden aldığımız veriler, türkiye'nin sözlerinin doğru olduğunu gösteriyor.hepimiz ihtiyatlı olmalıyız. moskova ve ankara arasında temas kurulması olumlu bir gelişme. özellikle böyle olayların yaşanmaması için  elimizdeki mekanizmayı geliştirmeliyiz. ciddi bir durum söz konusu"

"rusya çoğunlukla işid'i vurmuyor"

stoltenber, ruysa'nın suriye'deki faaliyetleri ile ilgili olarak da şunları söyledi:

"bütün çabamızı işid ile mücadeleye vermeliyiz. rusya'nın hedefi işid olmalı. rusya'nın hedef aldığı yerlerin çoğu işid'in faaliyet göstermediği yerler"

rusya, türkiye'nin işid'i desteklediğini ve kendisinin işid ile mücadelesni zaafa uğratmaya çalıştığı iddiasını dünyaya kabul ettirme çabasında. abd başkanı barack obama'nın açıklaması da nato'nun açıklamasında olduğu gibi, rusya'nın işid'i hedef almadığı yönünde.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;