Bilim-Teknoloji

Nobel Tıp Ödülü Ohsumi'ye

Nobel Tıp Ödülü'nü bu yıl Japon bilim insanı Yoşinori Ohsumi kazandı. Ohsumi, hücrelerin, parçalanıp yenilenmesiyle ilgili yaptığı araştırmasıyla ödüle lâyık bulundu.

ohsumi'nin hücrelerle ilgili araştırması özellikle kanser, parkinson ve şeker hastalığının daha iyi anlaşılması yolunda önemli bir adım olarak görülüyor. isveç'in karolinska enstitüsü'ndeki nobel komitesi de buna dikkat çekerek, "ohsumi'nin buluşu, hücrelerin kendi içeriğini nasıl bölünüp içeriğini geri dönüştürdüğününü anlamamız için bize yeni bir paradigma sunuyor" ifadelerini kullandı. 

komitenin açıklamasında "ohsuımi'nin buluşu, enfeksiyona vücudun nasıl tepki verdiği ve açlığa adaptasyon dahil bir çok psikolojik hastalığı daha iyi anlamamıza vesile olacak" denildi.

hücrenin kendi kendisini yemesi (otofaji) sürecinde bir mutasyon hastalığa neden oluyor. kanser ve sinir hastalıklarında da otofaji sürecindeki anormalliklerin payı var. 

ohsumi bu başarısı nedeniyle nobel komitesi'nden 8 milyon isveç kronu yani 933 bin dolarlık para ödülü de alacak. 

kaynak: reuters

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;