15 Temmuz darbe girişimi

OHAL tezkeresi Meclis'ten geçti

Türkiye'nin 81 ilinde 3 ay olağanüstü hâl ilân edilmesini içeren tezkere Meclis’te kabul edildi.

[Fotoğraf: AA]

bakanlar kurulu tarafından ilân edilen ve resmi gazete'de yayımlanan olağanüstü hâl (ohal) kararıyla ilgili başbakanlık tezkeresinin görüşmeleri, meclis genel kurulu'nda yapıldı. açık oylamada 81 ilde 3 aylık olağanüstü hâl ilânını içeren tezkere 346 kabul oyuyla meclis’ten geçti.

tbmm başkanı ismail kahraman, 461 oy kullanıldığını; 346 kabul, 115 ret oyu olduğunu açıkladı.

ardından teşekkür konuşması için kürsüye çıkan başbakan binali yıldırım, "devlet millete değil kendine olağanüstü hâl ilan etmiştir" dedi.

"üç ayı tamamlamak zorunda değiliz"

genel kurul, meclis başkanı ismail kahraman başkanlığında toplandı. gündem dışı konuşmaların ardından, bakanlar kurulu'nun ohal kararıyla ilgili başbakanlık tezkeresi üzerinde görüşmelere geçildi. ilk sözü, hükümet adına adalet bakanı bekir bozdağ aldı. bozdağ, olağanüstü hâl süresinin tamamlanmak zorunda olmadığını söyledi:

"üç ay koyduk süreyi. ama bu üç ayı tamamlamak zorunda değiliz. amacımız, üç aydan daha kısa süre içerisinde atacağımız adımları atmak, yapacaklarımızı yapmak ve süre dolmadan da olağanüstü hâli yeniden kaldırmaktır."

"adımları süratle atabilme imkânı olmuş olsaydı…"

"bu çerçevede hükümetimiz anayasada kurulan hür demokrasi düzenini, temel hak ve hürriyetleri, genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak, şiddet olaylarını önlemek, başarısız kılınan darbe teşebbüsünün tekrarıyla bundan sonra türkiye'de darbe teşebbüslerine, teşebbüs edilebilmesinin önüne geçmek, halkımıza en büyük kötülüğü yapan, kamu düzenimizi bozan, ekonomimize zarar veren, demokrasimizi, hukuk devletimizi, milli irademizin tecelligahı meclisimizi ve seçilmiş cumhurbaşkanımızı, hükümetimizi darbe teşebbüsüyle yok etmeye çalışan, devletimizi adeta bir kanser hücresi gibi sarmış bulunan fetullahçı terör örgütüyle ve bu örgütün tsk, yargı, emniyet, üniversitelerimiz başta olmak üzere kamu içindeki bütün uzantılarının kamudan temizlenmesi ve demokrasimiz, devletimiz, milletimiz, hukuk devletimizin emniyeti bakımından, tam emniyetli hâle getirilmesi ve bunların ülkemiz, demokrasimiz, hukuk devletimiz için bir daha tehlike, tehdit olmaktan çıkarılması amacıyla bu karar alınmıştır. esasında hükümetimizin, olağanüstü hâl ilân etmeksizin bu adımları süratle atabilme imkanı olmuş olsaydı, bu karara ihtiyaç duymazdık."

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;