Bilim-Teknoloji

Philae'nin kuyrukluyıldıza inişinin videosu yayınlandı

Avrupa Uzay Ajansı'nın 67P kuyrukluyıldızına yolladığı Rosetta uzay aracının modülü Philae'nin, kuyrukluyıldıza yaklaştığı anın videosu yayınlandı.

Konular: Bilim-Teknoloji

bir dakika süren videoda, geçen yıl 12 kasım'da 67p kuyrukluyıldızına inen philae'nın, cisme adım adım yaklaştığı görülüyor.

philae'nın üzerindeki rolis kamerasının iniş sırasında 10 saniye aralıkla çektiği yedi fotoğrafın birleştirilmesiyle oluşturulan video, modülün kuyrukluyıldızın yüzeyine doğru ilerleyişinin neye benzediği konusunda fikir veriyor. videoda, philae'nın 67 metre yükseklikten 9 metreye kadarki iniş anı izleniyor.

esa'ya ait güneş enerjisiyle çalışan modül, 12 kasım 2014'te "67p churyumov–gerasimenko" adlı kuyrukluyıldıza inmişti. bir kuyrukluyıldıza ulaşan ilk uzay modülü özelliği taşıyan philae'nin 67p'nin yüzeyine inişi 7 saati bulmuş, modül pili bitmeden önce 60 saat çalışabilmişti.

rosetta ve philae adına açılan resmi sosyal paylaşım sitesi hesaplarından ise yolculuğa dair tüm ayrıntılar, fotoğraflar ve gelişmeler anlık paylaşılmıştı. philae'nin 67p'nin yüzeyine başarılı şekilde inişi, twitter hesabından 17 dilde "ben vardım. yeni adresim 67p" mesajıyla duyurulmuştu.

67p kuyrukluyıldızını yakalamak için 11 yıl önce fırlatılan rosetta, jüpiter'in yörüngesine en yakın uçan uzay aracı oldu. ana enerji kaynağı olarak sadece güneş panellerini kullanan rosetta ile fırlatıldıktan sonra enerji tasarrufu için 31 ay boyunca hiç iletişim kurulmadı.

pillerinin tükenmesinin ardından 15 kasım 2014'te girdiği uyku modundan haziran ayında çıkan philae, kuyrukluyıldızın yüzeyinden organik moleküller toplamış ve dünya'ya bilgiler göndermeyi başarmıştı.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;