Bilim-Teknoloji

Plüton'a ait yeni fotoğraflar

NASA, Plüton'a ait yeni fotoğraflar yayımladı. New Horizons'ın çektiği fotoğraflar Plüton yüzeyinde beklenenden çok daha karmaşık yapılar ortaya çıkardı.

Konular: Bilim-Teknoloji
Plüton'un 1,800 km yükseklikten çekilen fotoğrafında kraterli karanlık bölgeler ile düz buzul ovalar görülüyor. [Fotoğraf: NASA]
nasa, new horizons uzay aracının 14 temmuz'da gerçekleştirdiği tarihi geçişte elde ettiği yeni fotoğrafları yayımladı. new horizons ekibinin başında yer alan alan stern, "püton güneş sistemi'nde bugüne kadar görmediğimiz derecede çeşitli yüzey yapıları ve karmaşık süreçler sunuyor" ifadesini kullandı. stern, plüton'un sanki new horizons fotoğraflamadan önce bir ressamın elinden geçmiş olduğunu söyledi. 
new horizons jeoloji, jeofizik ve görüntüleme (ggi) ekibinde yer alan jeff moore, 'plüton'un neredeyse mars kadar karmaşık bir yüzeye sahip olduğunu' belirtti. moore, güney kutup bölgesindeki sputnik planum'da tespit edilen rastgele dağılmış dağların, sıvı nitrojen veya yoğun ve yumuşak kalıntılar üzerinde hareket eden buz olabileceğini belirtti. 
14 Temmuz'da 80 bin kilometre mesafeden çekilen fotoğraf, Plüton'un aktif jeolojik bölgelerinden Sputnik Planum'u gösteriyor.
[[Fotoğraf: NASA]]
fotoğraflar, plüton'un yoğun kraterle dolu eski yüzeyiyle, kraterden arınmış düz buzul ovalar içeren genç yüzeyini de bakma şansı verdi. gökbilimciler, çok ince bir atmosfere sahip olan plüton'un geçmişte daha kalın bir atmosferle kaplı olduğunu, zamanla yaşanan değişimin yüzeydeki yapıları etkilediğini düşünüyor. 
ggi ekibinden john spencer, yeni fotoğraflar sayesinde plüton'un jeolojik yapısını daha iyi inceleyebileceklerini söyledi. nasa, plüton'un uyduları charon, nix ve hydra'ya ait görüntülerin de yayımlanacağını belirtti. 
new horizons, 9 yıl süren yolcuğun ardından 14 temmuz günü plüton sisteminden geçmiş ve sistemi görüntüleyen ilk uzay aracı olmuştu. 
80 bin kilometre mesafeden çekilen fotoğraf, kraterlerin yoğun olduğu 350 km genişliğindeki bir alanı gösteriyor.
[[Fotoğraf: NASA]]
kaynak: nasa ve al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;