Azerbaycan

Putin ve Ruhani Azerbaycan'da

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Rusya, Azerbaycan, İran devlet başkanları üçlü zirvesine katılmak için Azerbaycan'da.

rusya devlet başkanı vladimir putin ve iran cumhurbaşkanı hasan ruhani, rusya, azerbaycan, iran devlet başkanları üçlü zirvesine katılmak için azerbaycan'da. putin salı günü de st. petersburg'da cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan ile görüşecek.

"karabap sorunu azerbaycan ve ermenistan için acı bir konu"

rusya devlet başkanı vladimir putin, rusya, azerbaycan, iran devlet başkanları üçlü zirvesi'ne katılmak için geldiği azerbaycan'da mevkidaşı ilham aliyev ile görüştü. aliyev, görüşmede, azerbaycan ile rusya arasındaki ilişkileri çok iyi olarak nitelendirerek, iki ülkenin stratejik ortak olduğunu söyledi.

dağlık karabağ sorununun çözüm sürecinde rusya'nın önemli rol oynadığını vurgulayan aliyev, bu role değer verdiklerini kaydetti. çözüm sürecinin ilerlemesinde putin'in bizzat katılımının da büyük önem arz ettiğini dile getiren aliyev, bu nedenle putin'e teşekkürlerini iletti.

aliyev, iran cumhurbaşkanı hasan ruhani'nin de katılımıyla gerçekleştirecekleri üçlü toplantının ülkelerinin ekonomik kalkınmasına, bölgenin güvenliğinin güçlenmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

putin ise dağlık karabağ sorununun azerbaycan ve ermenistan için ne kadar acı bir konu olduğunu anladığını söyleyerek, "her iki ülke için de taviz verecekleri fakat kabul edilebilir bir yol bulunması için çalışacağız. sorunun çözümünde kazanan her iki ülkenin halkı olsun. her iki ülke bu zor konuyu bugünün ve gelecek neslin çıkarları çerçevesinde çözüldüğünü anlasın." dedi.

rusya ile azerbaycan arasındaki ticaret hacminin dünyadaki ekonomik kriz nedeniyle düştüğünü hatırlatan putin, hacmin artırılmasının yollarını bulabileceklerini ifade etti.

azerbaycan'la enerji ve diğer alanlarda perspektifli projelerinin olduğunu belirten putin, azerbaycan'da yaklaşık 600 rus şirketinin faaliyet gösterdiğini, buraya doğrudan yapılan rus yatırımlarının 1,5 milyar dolar değerinde olduğunu kaydetti. 

"iran azerbaycan'ın tağlık karabağ sorununda haklı tutumunu destekliyor"

[[Fotoğraf: AA]]

iran cumhurbaşkanı hasan ruhani, rusya, azerbaycan, iran devlet başkanları üçlü zirvesi'ne katılmak için geldiği azerbaycan'da mevkidaşı ilham aliyev'le görüştü.

aliyev, ruhani'yi cumhurbaşkanlığı konutunda resmi törenle karşıladı. iki ülke marşlarının okunduğu tören sonrasında aliyev ve ruhani, ikili ve heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi. liderler, görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

toplantıda konuşan aliyev, azerbaycan ile iran arasında sağlam temeller üzerine kurulu ilişkilerin her geçen gün daha da geliştiğini söyledi.

iki ülkenin uluslararası kurumlarda da sıkı iş birliği içinde olduğunu ve birbirini desteklediğini belirten aliyev, "biz her zaman iran'a karşı uygulanan yaptırımların aleyhine olduk, bunu da açıkça ifade ettik. yaptırımların kalkmasından çok memnunuz. iran da azerbaycan'ın toprak bütünlüğü, dağlık karabağ sorununda azerbaycan'ın haklı tutumunu destekliyor." diye konuştu.

dağlık karabağ sorununun çözüm süreciyle ilgili ruhani'yi bilgilendirdiğini anlatan aliyev, sorunun çözümü için ermenistan ordusunun işgal altında tuttuğu bölgelerden çekilmesi gerektiğini vurguladı.

ülkesi ile iran arasındaki ekonomik ilişkilere de değinen aliyev, bu yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin yüzde 66 arttığı bilgisini paylaştı.

aliyev, turizm alanında da önemli perspektiflerin olduğunu belirterek, artık iran vatandaşlarına sadeleştirilmiş vize rejimi uygulayacaklarını aktardı.

"iran, karabağ için elinden geleni yapmaya hazır"

ruhani de ortak tarih ve kültüre sahip azerbaycan ile iran arasındaki ilişkilerin hızla ilerlediğini söyledi.

hazar denizi'nde kıyıdaş ülkelerin iş birliğinin önemine işaret eden ruhani, iki ülke arasında turizm ve hava ulaşımının geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

ruhani, iran'ın dağlık karabağ sorununun çözümü için yürütülen müzakereleri desteklediğini ifade ederek, "azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü destekliyoruz. iran, dağlık karabağ sorununun barış yoluyla çözüme kavuşması için elinden geleni yapmaya hazırdır." şeklinde konuştu.

azerbaycan ile iran arasında anlaşmalar

basın toplantısı öncesinde iran ve azerbaycan arasında ilgili bakanlar tarafından "standartlaştırma ve metroloji, bankacılık, turizm, ulaştırma ve elektron güvenlik ile bitki muhafazası ve karantinası" alanlarında iş birliği anlaşmaları imzalandı.

ruhani ve aliyev, yarın rusya devlet başkanı vladimir putin'in de katılımıyla rusya, azerbaycan, iran devlet başkanları üçlü zirvesi'nde bir araya gelecek. 

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;