2016 Rio Olimpiyatları

'Rio'da bize karşı soğuk savaş vardı'

Doping testlerinden çıktıktan sonra olimpiyatlarda yarışıp iki gümüş madalya kazanan Rus yüzücü Yulia Efimova, Rio Olimpiyatları'nın bir soğuk savaş gibi olduğunu söyledi.

Efimova, Tokyo'da altın madalya kazanmak istiyor. [Reuters]

iki kez dopingli çıkmasının ardından son olarak kullandığı ‘meldonyum’ isimli yasaklı maddeye rağmen rio’da yarışmasına izin verilen yulia efimova, rio'da 100 ve 200 metre kurbağalama yarışlarında iki gümüş madalya kazandı.

100 metre yarışında seçme serisinin ardından '1 numara benim' şeklinde parmak hareket yapan efimova'ya karşılık olarak lilly king de aynı şekilde yanıt verdi. finalde 1:04.93’le olimpiyat rekoru kırıp altının sahibi olan lilly king, büyük bir sevinç yaşadı. efimova ise yaşadığı hayal kırıklığının ardından kendisini tutamadı ve havuzdan gözyaşları içerisinde çıktı. efimova, ödül töreninde de tepki görüp yuhalandı. bu yaşananları soğuk savaş olarak adlandıranlar oldu. efimova da onlarla aynı görüşte.

efimova, rio'da sporcular, taraftarlar ve medya tarafından hep baskı altında hissetiğini söyledi:

"bu korkunçtu. bu insanları birleştiren bir olimpiyat gibi değildi. bu bir yarış değildi, savaştı ama eski bir savaştı"

4 dünya şampiyonluğu bulunan yüzücü, mart ayında doping cezaası almış ve tüm turnuvalardan men edilmişti. daha sonra haziran ayında wada tarafından temiz olduğuna karar verilmiş son anda olimpiyatlara davet edilmişti.

efimova "beni doping testlerim yurt dışında alınmıştı. eğer rusya'da alınmış olsaydı bu büyük bir sorun olurdu" ifadesini kullandı. rus yüzücü 2014 yılında da 16 ay men cezası almıştı.

rio'da zor günler yaşayan efimova, gümüş madalya aldıktan sonra bazı seyirciler tarafından yuhalandı, sporcular da onu tebrik etmedi. efimova'ya göre kendisine selam vermeyenler bile oldu.

olimpiyatlar'da 387 kota alan rusya adına sadece 271'i mücadele edebildi. atletler ve halterciler yarışamadı.

efimova "zor bir durum. neler olacağını bekleyip göreceğiz. rusya'nın paralimpik oyunları'na katılmasına da izin verilmedi. kış olimpiyatları'nda bu baskı daha da artacaktır" dedi.

rus yüzücü, 2011'den beri kaliforniya'da yaşıyor. antrenörü de abd'li dave salo. fakat efimova en kısa zamanda abd'den ayrılmayı düşünüyor:

"salo dünyanın en iyi antrenörlerinden biridir. özellikle kurbalağamada. şimdi onun beni çalıştırmasını yasakladılar. duyduğuma göre rusya milli takımı da artık onun tarafından çalıştırılmayacakç ben salo için abd'deydim. birçok ülke ve takım onlarla çalışmamız için beni davet ediyor"

efimova'nın en büyük hayali bir olimpiyat altını. tokyo'ya bu yaşananlardan dolayı çok motive gideceğini ve o altını alacağını söylüyor.

kaynak: reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;